Anasayfa Dünya Filipinler’de ateşkes çağrısı: Maoistler ABD’den destek alan Filipinler ordusuna karşı “güvenli bir mesafeyi” gözetmeli

Filipinler’de ateşkes çağrısı: Maoistler ABD’den destek alan Filipinler ordusuna karşı “güvenli bir mesafeyi” gözetmeli

Pazar, 18 Haziran 2017 15:46
Yazdır PDF

filipinler

H. Merkezi: Filipinler’de DAİŞ’in Marawi bölgesine saldırmasının ardından Maoistler de DAİŞ’e karşı savaşacaklarını duyurmuştu. Maoistler’in “mesafeli” yaklaştığı Filipinler ordusunun hükümetinden DAİŞ’e dönük operasyonları yoğunlaştırmak amacıyla Maoistlere “ateşkes” çağrısında bulundu.

Filipinler’de 23 Mayıs’ta, Mindanao eyaletine bağlı Marawi kentinde ABD’nin başına 5 milyon dolar ödül koyduğu Ebu Seyyaf terör örgütünün üst düzey yöneticisi olarak bilinen İsnilon Totoni Hapilon’a operasyon düzenlemiş, çıkan çatışmalarda terör örgütü DAİŞ’e bağlılıklarını daha önce açıklamış olan Maute örgütü Marawi’yi kuşatmıştı. Bu çatışmalarda şimdiye kadar 29’u sivil 89 kişi hayatını kaybetti, Filipinler devleti 202 DAİŞ’linin öldürüldüğünü açıkladı.

 

Maoistler DAİŞ’e karşı savaşacak

Maoist Filipinler Komünist Partisi’ne bağlı Yeni Halk Ordusu da geçtiğimiz günlerde ülkenin güneyindeki Marawi kentinin bir kesimini ele geçirmiş olan DAİŞ’e karşı Filipinler ordusu ile birlikte savaşmaları yönündeki teklifi kabul ettiğini duyurmuştu. Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte Maoist gerillalara DAİŞ’e karşı savaşmaları karşılığında yasal statü teklif

Maoist politikalara uyumlu bir şekilde hareket eden Filipinler Ulusal Demokratik Cephesi (NDFP), müttefiki Moro Direniş ve Kurtuluş Örgütü (MRLO) ile birlikte Maute ve Ebu Seyyaf gibi örgütlere karşı yürütülecek temizleme, elde tutma ve engelleme operasyonlarına katılacağını açıklarken, Filipinler devletinin Yeni Halk Ordusu ile ateşkesi askıya alması nedeniyle faaliyetlerinde “güvenli bir mesafeyi gözeteceğini” de ekledi. Açıklamayı yapan NDFP başkanı Fidel Agcaoli, Mindanao adasında ilan edilen OHAL’in ve gerillalara karşı topyekün savaş konseptinin son bulması gerektiğini söylerken, bölgesel bir ateşkesin yanında barış görüşmelerini yürütecek heyetlerin çalışmalarına devam etmeleri gerektiğini düşündüklerini aktardı.

 

Hükümetten “ateşkes” çağrısı

Bu açıklamanın ardından hükümetten bir açıklama daha geldi. Filipinler hükümetinin müzakerecisi Silvestre Bello Ill, hükümetin Maocu Yeni Halk Ordusu ile ateşkes istediğini söyledi. Hükümet müzakerecisi açıklamasında DAİŞ’e karşı operasyonları yoğunlaştırmak istediklerini belirterek, Yeni Halk Ordusu’nun da aynısını yapması halinde saldırıları durduracaklarını belirtti.

Diğer yandan bu haftasonu Maoistlerle Filipinler polisi arasında çatışmalar devam etmiş, Maasin kasabasında bir polis karakolunu basan 50 civarında gerilla, 12 tüfek ve tabancaya, radyolara, laptop bilgisayarlara, devriye aracına ve değerli eşyalara el koymuştu. Yeni Halk Ordusu açıklamasında karakol baskınının polisin haraç alması sebebiyle yapıldığı, ayrıca polisin uyuşturucu ve kumara göz yumduğu söylemişti.

 

DAİŞ’ten sonra ABD de Filipinler’de!

DAİŞ’in Filipinler’e dönük bu saldırısının ABD emperyalizminin Asya’ya dönük politikalarının bir uzantısı, amaçlarından birinin Çin emperyalizminin etki alanının kesilmesi olduğu üzerine tartışmalar sürerken dünya üzerindeki terörün yaratıcılarından olan ABD’nin birliklerini Marawi kenti yakınlarında konuşlandırdığı belirtiliyor.

New York Times’da yer alan habere göre, Filipinler Ordu Sözcüsü Tuğgeneral Restituto Padilla, düzenlediği basın toplantısında, sıkıyönetim ilan edilen Marawi kenti yakınlarındaki ABD personelinin, Filipinli askerlere bilgi sağladığını kabul etti ancak tam sayıları ve özel misyonları hakkında bilgisi olmadığını iddia etti. Padilla, ABD askerlerinin yalnızca kendilerini savunmaları için tüfek taşımalarına müsaade edildiğini ancak çatışmaya girmelerine izin verilmediğini de iddia ederken bu birliklerin kente yakınlıklarına dair bilgi vermedi.

 

Maoistler için kimi tehditler söz konusu

Tüm bu gelişmelere bakıldığında Marawi kentinde ABD destekli bir terör ortamının yaratıldığı ve kentin adeta işgal edildiği görülmektedir. Bunu “Allah’ın bir lütfu” olarak değerlendiren Filipinler hükümeti ve ordusu ise Mindanao eyaletinin tamamında OHAL ilan etmiş durumdadır.

Ancak çetecilerin saldırıları karşısında yeterli olamayan ve aynı zamanda Maoist gerillalarla yıllar süren bir çatışma içerisinde olan Filipinler hükümetinin bu ateşkes çağrısı, DAİŞ çetelerine karşı mücadele edeceğini söyleyen Maoist Yeni Halk Ordusu’nun manevrası karşısında gerçekleşmiştir. Ancak bu çatışmalar için Filipinler ordusu ile “güvenli bir mesafeyi gözeteceğini” ekleyen Maoist gerillaların bu tavrı hayatidir. Keza ABD’nin varlığı ve bölgesel hedefleri, bu sürecin aynı zamanda Maoist gerillalar açısından ciddi bir tehdit oluşturuyor.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü