Anasayfa Dünya Göteborg’ta neo-nazi eyleme geçit yok

Göteborg’ta neo-nazi eyleme geçit yok

Pazartesi, 02 Ekim 2017 15:41
Yazdır PDF

IMG 2046Göteborg: Göteborg’ta 30 Eylül günü neo-nazi Nordiska Motståndsrörelsen’in (Kuzeyli Direniş hareketi) yürüyüşü binlerce insanın toplanmasıyla engellendi.

1957 yılında nazist örgütlere karşı hazırlanan BM protokolüne imza atan İsveç, onlarca yılın ardından sosyal demokrat hükümet tarafından ilk defa böylesine büyük bir yürüyüşe izin verdi. Tüm İsveç’ten üyelerini toplayarak gövde gösterisi yapmak isteyen NSR, Göteborg’taki yürüyüşü bir kilometre taşı olarak değerlendiriyordu. Haftalar öncesinden gerek İsveç medyası gerek siyasi partiler yürüyüşle ilgili yoğun bir çalışma yürüttüler ve gündemde tuttular. NSR’nin de hedeflediği buydu.

Yürüyüşe 800’e yakın faşist katıldı. Karşılarında ise sayıları on bini geçen anti-faşisti buldular.

Devrimciler, demokratlar kısacası anti-faşistler saat 11.00’de Heden’de toplanmaya başladılar. Polisin barikatları yürüyüşün başlayacağı yerden yaklaşık 200 metre uzağında kuruluydu. Heden’de toplanan kalabalık yürüyüşün başlayacağı saat 13.00’e kadar beklediler. Bu sırada başta Komünist Partisi olmak üzere çeşitli kurum temsilcileri de birer konuşma gerçekleştirdiler. Saat 13.00’de ise polisin koruması altında yürüyüşe geçen ırkçılar henüz bir dakika bile yürüyemeden devrimcilerin ve anarşistlerin saldırısıyla karşılaşıp korkuyla yürüyüş rotasını değiştirmek istediler. Polis izin vermeyince polisle çatıştılar. Bu sırada hareketin lideri olan Simon Lindberg tutuklandı. Polis yürüyüşü durdurdu. Barikatın diğer tarafında olan anti-faşistler alana doğru akın akın yürüyüşe geçip bariyerle yüklenince polisle çatışma çıktı. Polisin coplarına karşı gaz bombaları, taşlar ve ses bombalarıyla karşılık verildi. Saat 15.00’de ise yürüyüşe verilen izin sonlandığından NSR üyeleri polis kontrolünde otobüslere bindirilip götürüldüler.

Onlarca kişinin gözaltına alındığı bu anti- faşist eyleme ATİK ve PARTİZAN’da katıldı. 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü