Anasayfa Dünya Sürgündeki İranlı sosyalistlerden “Mücadelenin Kolektif Hafızası” etkinliği

Sürgündeki İranlı sosyalistlerden “Mücadelenin Kolektif Hafızası” etkinliği

Pazartesi, 02 Ekim 2017 18:35
Yazdır PDF

iranli surgunlerden etkinlikHannover: İki yılda bir gerçekleşen Sürgündeki İranlı Sosyalist ve Demokratlar Forumu’nun “Mücadelenin Kolektif Hafızası” etkinliği 1 Ekim Pazar günü gerçekleştirildi. etkinlikte tutsak bulunan 10 ATİK üyesi için de özgürlük istendi.

Sürgündeki İranlı Sosyalist ve Demokratlar Forumu’nun, iki yılda bir düzenlediği “Mücadelenin Kolektif Hafızası” etkinliği 1 Ekim Pazar günü gerçekleştirildi. Hannover ATİF’in de katıldığı etkinlikte İran İslam Cumhuriyeti ve Şah döneminde katledilen, hapsedilen ve sürgün edilen binlerce devrimci, komünist ve demokrat anıldı.

 

“Faşizme ve dinci gericiliğe karşı verilen mücadele kaybolup gitmesin diye...”

Faşizme ve dinci gericiliğe karşı verilen mücadele kaybolup gitmesin diye, deneyimlerini şimdiki ve gelecek kuşaklara aktarmayı amaçlayan bu etkinliğe, Kuzey Amerika ülkeleri dahil birçok Avrupa ülkesinden katılım oldu. Etkinlik kapsamında sanat gösterileri, sergiler ve çeşitli sempozyumlar düzenlendi.

Alman burjuvazisinin 129 a/b uygulaması nedeniyle tutsak edilen Türkiyeli ve Kürdistanlı devrimcilerin ve İsrail zindanlarında tutulan Filistinli devrimcilerin de anıldığı etkinlikte “Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma” bölümünde ATİK Eş Genel Başkanı Süleyman Gürcan ve Filistinli Kassem Ahmad sunum yaptılar.

 

“Devrimci tutsaklar serbest bırakılmalı”

Gürcan, Alman yasalarındaki anti-demokratik 129 a/b yasalarını ele aldı ve bu yasalara dayandırılarak, 2015 Nisan’ından beri tutuklu yargılanan 10 ATİK üyesinin derhal serbest bırakılmasını istedi. Ahmad ise, İsrail cezaevlerinde yatan Filistinli tutsakların serbest bırakılmasını ve işkencelere son verilmesini istedi.

Müzik bölümünde ise, Özden Çicek-Ersen Bucak ve Şilili grup Patricio Padilla vardı. Coşkulu ve güzel bir müzik şöleni yaşatıldı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü