Anasayfa Dünya Arjantin’de yüz binler sokakta; Açlık çekmeye zorlanacak politikalara devam etme

Arjantin’de yüz binler sokakta; Açlık çekmeye zorlanacak politikalara devam etme

Cuma, 23 Şubat 2018 09:52
Yazdır PDF

arjantinde yüzbinler sokaktaH. Merkezi: Arjantin’in başkenti Buenos Aires’de çeşitli sektörlerden işçiler, öğrenciler ve insan hakları aktivistleri ülkede getirilen neoliberal düzenlemeleri protesto etti.

Arjantin’de sendikalar, demokratik kitle örgütleri ve insan hakları aktivistleri Buenos Aires sokaklarında Devlet Başkanı Mauricio Macri’nin ekonomi politikalarını, işten çıkarmaları, yeni getirilen emekliliğe ilişkin düzenlemeleri, sosyal liderlere yönelik yargısal kovuşturmayı ve işçilere yönelik diğer düzenlemeleri protesto etti.

Eyleme katılan sendikalar arasında Genel İşçi Konfederasyonu (3 milyon üye), Arjantin Merkez İşçi Sendikası (1.5 milyon üye) ve Kamu İşçileri Sendikası (250 bin civarında) yer aldı.

Eylemde konuşan Genel İşçi Konfederasyonu lideri Hugo Moyano, Devlet Başkanı Macri’ye şu sözlerle seslendi: “Toplumumuzun en hassas parçalarını – emeklileri, yaşlıları- açlık çekmeye zorlayacak politikalara devam etme.”

 

Öğrenciler, akademisyenler, kamyon şoförleri; Yüz binler sokakta

Buenos Aires’de gerçekleşen eylem, sadece sendikaların katılımıyla sınırlı kalmadı, üniversite öğrencileri, akademisyenler ve bilim insanları “devlet üniversitelerini savunmak” için sokağa çıkarken, yaklaşık 200 bin üyesi bulunan taşımacılık sektöründe çalışan işçilerin sendikası da eylemlerde yer aldı.

Kamyon şoförleri, Macri’nin ‘piyasa dostu’ ekonomi politikalarını kentin en kalabalık mahallelerindeki yolları kapatarak protesto etti.

 

Banka sektörü çalışanları enflasyon oranında ücret talebinde bulundu

Telesur’un haberine göre bankacılık sektöründekiler de eylemlere katılanlar arasındaydı. Pazartesi günü başlayan ve 48 saat boyunca süren grevle maaşlara getirilen yüzde 9’luk zamma karşı çıkan banka sektörü çalışanları, en az yüzde 20 civarında olan enflasyon oranı karşısında en az bu oranda ücret artışı talebinde bulundu.

 

Eylem öncesi polislerden arama

Eylem öncesi America Channel’dan bir gazetecinin kameramana, eylemcilerin alkollü içecek içtiği görüntüleri yakalaması talebinde bulunarak, “Tüm kamyoncuların ayyaş olduğunu göstermek zorundayız” dediği ses kaydı ortaya çıktı.

Sosyal medyada Arjantin merkezli America Channel’a tepki gösterilirken, gösteri öncesi eylem alanına gelmek isteyenlerin bulunduğu otobüslerin durdurulduğu bildirildi.

Sosyal medyadan paylaşılan görüntülerde, Arjantin polisinin, otobüsleri durdurarak, eylemcilere arama yaptığı görüldü.

 

Düzenlemeler neleri içeriyor?

Arjantin’de kamu sektörü ve hükümet arasındaki gerilim, Devlet Başkanı Macri’nin emeklilik ve işçilere yönelik düzenlemelerinin Kongre tarafından onaylanmasından itibaren artış gösterdi.

Yapılan düzenlemelerde; şirketlerin çalışanlarını işten çıkarmasının kolaylaştırılması, geçici çalışmanın yaygınlaştırılması ve sosyal güvenlik sistemine katkının düşürülmesi en çok tepki gösterilen konular arasında.

Ayrıca Kamu İşçileri Birliği ATE’nin verilerine göre son iki ayda hükümet yaklaşık binlerce kamu çalışanını işten çıkardı.

Sadece Ocak ayında 4 bin kamu çalışanının işine son verildi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü