Anasayfa Dünya Mannheim ve İsviçre’den Efrîn’le dayanışma eylemi

Mannheim ve İsviçre’den Efrîn’le dayanışma eylemi

Pazar, 25 Şubat 2018 13:13
Yazdır PDF

manheim zurih efrin eylem 1

Avrupa: Devrimci, demokrat ve yurtsever kurumlar Mannheim ve Zürih’de Efrîn için dayanışma eylemi gerçekleştirdi.

Almanya’nın Mannheim kentinde 24 Şubat Cumartesi günü Partizan ve Yeni Kadın’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda devrimci, demokrat ve yurtsever kurumlar Efrin için dayanışma eylemi gerçekleştirdi. Mannheim Üniversite alanından yürüyüşe başlanarak, Paradeplatz Meydanı’na oradan da Marktplatz ve Altefeuerwache Meydanı’nda yürüyüş sonlandırıldı.

Yürüyüş esnasında Almanca, Türkçe ve Kürtçe “Überall ist Efrin überall ist widerstand/Her yer Efrîn her yer direniş”, “Hoch die Internationale Solidarität/Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganlarının yanı sıra Almanca, Türkçe, Kürtçe mesaj ve açıklamalar da okundu.  

Yürüyüş esnasında zaman zaman kitleye yönelik provakatif söylemler ve eylemi sabote etme girişimleri bulunsa da kitle bu yaklaşımı boşa çıkararak eylemini sürdürdü.

Aynı zamanda bugün(25 Şubat) faşistlerin “teröre karşı” yürüyüşüne devrimci demokrat kamuoyu saat 13.00’de Mannheim Üniversite alanında buluşarak, karşı eylem örgütleyeceğini de duyurdu.

 

Zürih’de Efrîn için coşkulu eylem

İsviçre Efrîn Rojava Direniş Platformu, 24 Şubat günü Zürih’de İsviçre merkezli bir eylem gerçekleştirdi. Helvetiaplatz’da bir araya gelen Türkiye, Kürdistan ve İsviçre’den devrimci ve demokrat kişilerde eyleme katılım sağladı.

Eyleme en son Efrîn’de yaşanan bombardımanda hayatını kaybedenler şahsında tüm devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Efrin Rojava Direniş Platformu bileşenleri adına Almanca okunan açıklama, Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH), Zürih Gençlik Platformu ve PYD konuşmasının ardından sloganlarla yürüyüşe geçildi. İsviçre'li, Türkiye'li ve Kürdistan'lı gençlik örgütlerinin bir araya geldiği gençlik platformunun ortak pankartı arkasında yürüyen gençler coşkulu bir şekilde yürüyüşte yerini aldı.

Şehrin merkezi caddelerinden biri olan Bahnhofstrasse‘de “Deutsche Panzer raus aus Kurdistan”, “Europa finanziert Türkei bombardiert”, “Türkische Armee raus aus Kurdistan” gibi Almanca sloganlar atıldı. Yürüyüş tekrar Helvetiaplatza geri dönüşle devam etti. Alana dönüşte HDK/A sözcüsü Demir Çelik, Feda Temsilcisi, Demkurd ve Şengal Özgürlük Platformu adına da birer konuşma yapıldı. Eylem pazartesi itibarı ile eş zamanlı Zürih‘in 4 bölgede her gün yapılacak eylemlerin çağrısı ile sonlandırıldı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü