Anasayfa EMEK İZDENİZ’de sıfır zam önerisine karşı grev kararı

İZDENİZ’de sıfır zam önerisine karşı grev kararı

Cuma, 02 Haziran 2017 14:22
Yazdır PDF

izdeniz grev kararıH. Merkezi: İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait İZDENİZ Şirketi’nin yöneticilerinin yüzde sıfırlık zam önerisi sebebiyle TİS görüşmelerinin tıkanması üzerine sendika grev kararı asıldı. Vapur seferleri yakın bir tarihte duracak.

Şirket yöneticileri ile anlaşma sağlanamamasından kaynaklı sendika aldığı grev kararını işyerlerine asarak grev sürecini başlattı. Çok sayıda İZDENİZ çalışanın da katıldığı Konak İskelesi önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

Basına açıklamada bulunan Türkiye Denizcilik Sendikası Genel Başkanı Hasan Pekdemir, TİS görüşmelerinde anlaşma sağlayamadıklarını ifade ederek “Biz de emeğimizin karşılığını almak için emekten gelen gücümüzü kullanarak grev kararı astık. Büyükşehir yetkililerine sesleniyorum. Burası aylar önce ikinci sicile geçti. İkinci sicil gemi çalışanlarının vergi vermediği bir çalışma sistemidir. Bunu mahkeme kararı ile kazandık. Yasal hakkımızdır ama maalesef yasaya aykırı bir şekilde gemi çalışanlarının kesilen vergisi iade edilmedi. Derhal bunu geri iade edin. İZDENİZ yönetimi ikinci sicili bundan sonraki süreçte ödeyeceğini belirterek deniz çalışanlarına yüzde sıfır zam önerisinde bulundu. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Bir kaç günlük süre içerisinde ücret zammı noktasında ilerleme kaydedilmezse grev uygulamasına geçeceğiz. Bu gemileri bağlayacağız” dedi.

Açıklamanın ardından grev kararı asıldı. Sendikanın 13 Temmuz’a kadar greve çıkma hakkı bulunuyor. Uzlaşma sağlanamaması durumunda her gün 30 binin üzerinde İzmirliyi ve 2 binin üzerinde araç taşıyan Üçkuyular-Bostanlı arabalı feribot ile körfez hatlarındaki vapur seferleri durdurulacak.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü