Anasayfa EMEK AKP’den emekçi halka yeni sürpriz: ZAM!

AKP’den emekçi halka yeni sürpriz: ZAM!

Perşembe, 05 Ekim 2017 09:21
Yazdır PDF

5 1 milyona yeni zamGeçtiğimiz günlerde Maliye Bakanı Naci Ağbal 2018’de uygulanacak olan zam planını açıkladı. Gelir vergisinden MTV’ye (Motorlu Taşıtlar Vergisi) kadar yapılacak olan zamlar ülke gündeminde bir hayli tartışıldı. Zam oranları gelir vergisinde yüzdelik dilimde yüzde 27’den 30 çıkarılıyor. Ayrıca MTV’ye de yüzde 40 oranında yapılan bir zam söz konusu. Ayrıca finans şirketleri için uygulanan kurumlar vergisinin de yüzde 20’den 22’ye çıkarılacağı açıklandı. Burjuva medyayı genel olarak incelediğimizde meseleyi daha çok MTV üzerinden tartıştığı görülüyor. Bakıldığında da en fazla zammın MTV üzerinden yapıldığı açık. Ancak meselenin esas boyutu biraz daha farklı; 2018’de yapılacak olan bu zamanlardan asıl etkilenecek olanların gelir vergisini ödeyecek olan işçi sınıfı ve tüm ezilen halk kesimleri olduğu da saklanmaya çalışan bir gerçek.

Yapılan bu vergilerin nedenleri, hangi kesimi daha fazla etkileyeceği tartışma konusu. Aslında hangi sınıfı daha fazla etkileyeceği açık ancak burada ilgilenilmesi gereken esas olay ezilen halk kesimlerini neden daha fazla etkileyeceği olmasıdır. Sayısal olarak bakıldığında aslında en fazla otomotiv sektörünü etkilemiştir ama esas vergi yükü yine işçi sınıfına yüklenmektedir.

Önce vergi yükünün bu derece fazla olmasının nedenlerini tartışmak daha doğru olur. AKP hükümeti 2002’den bu yana milli gelir içinde imaalat sanayisi içersindeki payı düşürmüş, inşaat ve tüketim içindeki gelir ciddi derecede büyümüştür. Bu durumun böyle olmasındaki en büyük etken özellikle tüketimin artırılmasının sağlanarak sermayenin ülke içerisine yönelmesini sağlamaktır. Ayırca inşaat sektörünün önünü açması da imara açılan yapıların satışı hem ticareti canlı tutarak özel tüketim artışlarında hızlı bir büyümeye giderek ekonomide kısa dönemli bir büyüme sağlanmasıdır. AKP’nin ekonomi politikası miadını doldurunca ülke ekonomisi ciddi bir çöküşe evrildi. Bu kısa dönemli ekonomiyi toparlayan hem tüketim hem inşaat sektöründen artık eski verimi alamayınca doğal olarak ekonomik bir çöküş yaşandı. Devletin sıcak para ihtiyacını bir şekilde karşılaması gerektiğinden buna vergilere yapılacak olan zamla ilaç olmaya çalışmaktadır.

Ağbal yapılan bu zamları, başta savunma ve güvenlik harcamalarına yönelik olarak açıklaması da manidar. Bunun hem şovenizmi körükleme, hem de yapılacak olan zamları meşrulaştırma çalışması olarak görmek yanlış olmayacaktır. Devlet ne zaman sıkışsa vatan millet sakarya edebiyatı yapmak için böyle söylemler içerisine girmesi tarihsel olarak bilinen bir şey. Ayrıca hem içeride hem de dışarıda yaşanacak olan bir savaş sürecine ciddi bir hazırlık içerisinde olduğunu göstermektedir. Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler AKP hükümetini hem ekonomik hem de siyasal anlamda daha büyük  bir krize sokacağından ülke içinde yaşanacak olan bir isyan furyasını engellemek için buna ekonomik olarak da hazır durumda olmak zorunda olduğunu bilen AKP, zam oranlarını bu denli fazla artırmak durumundadır.

 

Esasta Etkilenecek Olan Emekçi Halkımızdır

2018’de uygulanacak olan zam MTV, Gelir vergisi ve Kurumlar vergisi olarak uygulanacaktır. En fazla yapılan zam motorlu taşıtlar vergisi olarak gösterilse de bu zamlarda etkilenecek olan gelir vergisini verecek olan emekçi halkımızdır. Eğer bir hesap yaparsak gelir vergisinin 3. dilimindeki pay yüzde 27’den yüzde 30’a çıkacak. Gelir vergisinin üçte ikisini ücretli emekçiler ödediği için bu düzenleme yükü daha çok onların üzerine yükleyecek.

Düzenleme öncesinde aylık net 3000 TL maaş alan bir ücretli işçi artık senelik toplam 550 TL daha az maaş alacak. Maaşı net 5.000 TL olanın gelirinden vergi olarak el konulacak tutar rakam ise 1600 TL’yi bulacak. Düzenleme ile yüksek gelire sahip olan ve vergisinin kalan üçte birini oluşturan kâr, faiz ve rant gelirlerinin ödeyicileri olan patronlardan kesilecek tutar elbette ki bireysel rakamlar bazında daha fazla olacak ancak toplam hacim bakımından alt ve orta gelir segmentindeki işçilerden kesilecekler kadar yüksek olmayacaktır. Ayrıca finansal şirketlerden alınacak olan vergilerin bir çoğu şirketler tarafından bir şekilde vergi yükünü hafifletif aynı zaman da ödenemeyen vergiler devlet tarafından af çıkarılıp hiç bir işlem uygulanmamaktadır.

Bütün bunlar göz önüne alındığında devlet tüm yükü emekçi halkımızın sırtına yüklemiştir ve bunu savunma harcamalarına aktarıp yine bu durumdan etkilenip isyan edecek olan emekçi halkımıza saldırı şeklinde kullanacaktır.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü