Anasayfa EMEK Ahmet Nurhak Erbay, “Baskı ve zorbalığa karşı TOMİS sendikasında örgütlenin”

Ahmet Nurhak Erbay, “Baskı ve zorbalığa karşı TOMİS sendikasında örgütlenin”

Perşembe, 18 Ocak 2018 14:29
Yazdır PDF

ahmet nurhak işçilere örgütlenme çağrısıBursa: Tesisat aksesuarları üreten uluslararası bir firma olan PAKKENS’in Bursa’da bulunan fabrikasında çalışan Ahmet Nurhak Erbay, işten atılma sürecini gazetemize anlatarak, iş arkadaşlarına örgütlenme çağrısında bulundu.  

Erbay 7 yıl önce PAKKENS fabrikasında işe girerek, kalite bölümünde Proses kontrol teknisyeni olarak çalıştığını belirtti. Fabrikada çalıştığı ilk yıllarda herhangi bir sorun yaşamadığını dile getiren Erbay, son 3-4 yıldır yönetim anlayışının değiştiğini belirterek, daha önce sorun olmayan şeylerin sorun olmaya başladığını ifade etti. Sorunların şu şekilde başladığını kaydeden Erbay, “3-4 yıldır yönetim anlayışı değişti eskiden sorun olmayan şeyler sorun olmaya başladı. Adam kayırmacılık aldı başını gitti. Üretimdeki arkadaşlara sayı baskısı arttı. Aba altından sopa göstermeler, mesai baskısı, işçilerin dikkate alınmaması, insanların bilinçsizliğinden faydalanarak yıllık mesai taahhütnamesinin zorla imzalatılması. Çoğu değişikliği servis şoförlerinden öğreniyorduk. Bunun gibi baskılar” dedi.

 

“Baskı ortamı ancak örgütlü mücadele ile aşılabileceği için sendikalaşma yoluna gittik”

Çalışma ortamında huzur olmadığını belirten Eray, “Bu yüzden bu baskı ortamını ancak örgütlü bir mücadele ile aşabileceğimizi düşünerek sendikalaşma yoluna gittik. En son arkadaşlarla zam döneminde bazı ekonomik ve sosyal talepler belirleyip imzaya açtık ve %80’lere varan bir onay oranıyla bunları yönetime verdik” dedi.

Yapılanların yönetim tarafından hiçe sayıldığını belirten Erbay, en son ise hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldığını dile getirdi. Baskı ve haksızlıkları dile getirerek, sendika faaliyeti yürüttüğü için işten atılan Erbay, bütün PAKKENS işçilerini baskı ve zorbalığa karşı TOMİS sendikasında örgütlenme çağrısı yapıyor.