Anasayfa EMEK Metal işçileri: Taleplerimiz için pazarlık etmiyoruz, greve hazırız

Metal işçileri: Taleplerimiz için pazarlık etmiyoruz, greve hazırız

Cumartesi, 20 Ocak 2018 09:22
Yazdır PDF

metal iscileri messe karsi grev cagrisi h95309 6f9afH. Merkezi: Metalde toplu iş sözleşmesi sürecinin anlaşmazlıkla sonuçlanmasının ardından başlayan arabulucuk dönemi devam ederken 58 fabrikadan 3 ayrı sendikaya üye işçiler ortak duyuru yaptı.

130 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesinin anlaşmazlıkla sonuçlanmasının ardından 58 fabrikadan 3 ayrı sendikaya üye işçiler, “Taleplerimiz için pazarlık etmiyoruz, greve hazırız” dedi.

  

58 ayrı fabrikadan 3 ayrı sendikaya üye işçiler ortak duyurusu şu şekilde:

“1. Mevcut taslaklardan kesinlikle geri adım atılmamalıdır. Zaten beklentilerimizi karşılamaktan uzak olan taslaklar, son zamlar, geçim koşullarının ağırlaşması ile birlikte kırmızı çizgi haline gelmiştir. (Yüzde 38 zam, 2 yıllık sözleşme ve diğerleri)

2. MESS’in dayatmalarını kesinlikle kabul etmiyoruz, pazarlık etmiyoruz, edilmesine de karşıyız!

3. Kazanmak için en büyük silahımız olan grev hakkımıza yönelik yasakları kabul etmiyoruz, böyle bir yasağın yüz binlerce işçinin hayatıyla oynamak olduğunu biliyor, hükümeti uyarıyoruz.

4. Toplu sözleşme kapsamında tüm yetkili sendikalar, metal işçisinin kazanması için aynı gün greve başlamalı, grev yasağı gelirse yine hep birlikte grevi kazanıncaya kadar sürdürmelidir.

5. Toplu sözleşme hiçbir şekilde işçinin onayına sunulmadan kabul edilemez. Metal işçisine rağmen imzalanacak toplu sözleşmeleri tanımıyoruz.

6. Satış sözleşmelerini tanımayacağız, çöpe atmak için 2015’te olduğu gibi ama bu kez hiç beklemeden direnişe başlamakta kararlıyız.

7. Tüm işçi arkadaşlarımızı kazanmak için fabrikalarda ve fabrikalar arasında birliği sağlayarak sonuna kadar grev ve direnişi götürecek kurul ya da komiteler kurmaya çağırıyoruz.

8. Son olarak biz kazanırsak bütün işçi sınıfı kazanır, bunun için bütün işçi kardeşlerimizi yanımızda olmaya çağırıyoruz.

Oyak Renault, Tofaş, Bosch, Valeo, Coşkunöz, Borçelik, Borusan, AKA Otomotiv, Delphi-Aptiv, Tredin, Maysan Mando, Beyçelik, Matay, Mako, Teknik Malzeme, SCM, Prysmian, Ak Plas, Akım Metal, Zatel, ZF Sachs, Ocak Kalıp, Aygaz, Ferro Döküm, Pimsa, Kroman, Sarkuysan, Autoliv, Cengiz Makine, Yücel Boru, Ford Yeniköy fabrikası, Ford Gölcük fabrikası, Ford Kartal fabrikası, Ford İnönü fabrikası, Magna, Otokar, Bolu Arçelik, Beylikdüzü Arçelik, Çayırova Arçelik, Eskişehir Arçelik, Çerkezköy Arçelik, Federal Mogul Sapanca, Federal Mogul İzmit, MMK Metalurju İzmit, ECA, Manisa İndesit, CMS, Ege Çelik, Habaş, İDÇ (İzmir Demir-Çelik), Mercedes-Benz Hoşdere, Mercedes-Benz Aksaray, MAN Ankara, TürkTraktör Ankara, B/S/H/, Trakya Döküm, Hema