Anasayfa EMEK Adularya işçileri bir haftadır direnişte

Adularya işçileri bir haftadır direnişte

Salı, 23 Ocak 2018 10:30
Yazdır PDF

adaluryaH. Merkezi: OHAL’in ilanından sonra TMSF'ye devredilerek kayyım atanan Adularya madenindeki işçiler, ayladır verilmeyen ücretleri için 7 gündür direnişte.

Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde bulunan ve OHAL’in ilanından sonra Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen Adularya Enerji Üretimi ve Madencilik AŞ Yunus Emre Termik Santralinde çalışan işçiler, 3 buçuk aydır ücretlerini alamadıkları için 7 gün önce başlattıkları direnişi sürdürüyor. Örgütlü oldukları sendikanın da yanlarına gelmediğini söyleyen maden işçileri, talepleri kabul edilene kadar madenden ayrılmayacaklarını vurguluyor.

 

Sendikanın görev değişimi bahanesi

Türkiye Maden-İş Sendikasının işçilerin direnişinde yer almamasındaki gerekçe ise şaşkınlık yarattı. Yapılan seçim nedeniyle eski temsilcinin gelmediğini, yeni seçilen temsilcinin de henüz mazbata almadığı için gelmediğini söyleyen işçiler, “Zaten bugüne kadar sendikadan bir fayda göremedik” dedi. Madende beklemeye başladıkları günden beri çeşitli çevrelerden ve yetkililerden, “Yaptığınız kanunlara aykırı” şeklinde uyarılar aldıklarını söyleyen işçiler, sendikadan da benzer sözler duyduklarını dile getirdi. “Bizim mazbata bekleyecek zamanımız yok” diyen işçiler, kendi güçleriyle bu adımı attıklarını söyledi.