Anasayfa EMEK DERİTEKS: “Grev anayasal ve demokratik bir haktır!”

DERİTEKS: “Grev anayasal ve demokratik bir haktır!”

Pazartesi, 29 Ocak 2018 12:46
Yazdır PDF

METalgreH. Merkezi: “Milli güvenlik” gerekçesiyle yasaklanan metal grevini, ekmeğine sahip çıkmak olarak ifade eden DERİTAKS, “Pahalılaşan hayat, enflasyonun hızlı artışı ve yoksullaşma ile birlikte alım gücünün giderek düşmesine karşın işçiler insanca yaşayabilecek ücret talep etmiştir. Tüm bunlar karşısında toplu iş sözleşme görüşmelerinde metal işçileri haklı bir greve çıkmış ve ekmeğinin küçülmesine izin vermek istememiştir” diyerek işçilerin haklı grevinin anayasal ve demokratik hak olduğunu belirti.

DERİTEKS yasaklanan metal grevine dair yaptığı açıklamada, 130.000 metal işçisini kapsayan toplu iş sözleşme sürecinde MESS’in uzlaşmaz tutumu nedeniyle Türk Metal Sendikası, Birleşik Metal-İş ve Çelik-İş Sendikası grev kararı almış ancak AKP hükümetinin patronlara sunduğu imkanlar doğrultusunda grevin “milli güvenlik” gerekçesiyle ertelendiğini bununda, “Her dönem bir bahaneyle yasaklamakta ve işçilerin kazanımları parça parça ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır” şeklinde belirtti.

 

“İşçilerin haklı taleplerini görmezden gelerek yasak koymuştur”

DERİTAKS, grevin işçilerin haklarını koruyabilmek ve geliştirmek adına önemli bir hak olduğunu vurguladığı açıklamasında, “Grevin  pek çok farklı sektörde olduğu gibi sürekli olarak yasaklanması ülkemizde işverenlerin giderek daha fazla emeğin kazanımlarını istismar etmesine yol açmıştır. Hükümet OHAL koşullarını bahane ederek insanca yaşanabilecek ücret talep eden ve sadece anayasal bir hak olan grev hakkını kullanan işçilerin haklı taleplerini görmezden gelerek yasak koymuştur. Grev her dönem bir bahaneyle yasaklanmakta ve işçilerin kazanımları parça parça ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır” diye belirtildi.

 

“Metal işçilerinin mücadelesini destekliyoruz”

Yayımlanan açıklama şu ifadelerle son buluyor: “Grev hakkı işçilerin demokratik ve anayasal bir hakkıdır.  Grev yasağına rağmen işçilerin haklı talepleri karşılık bulmalıdır. Deriteks Sendikası olarak metal işçilerinin mücadelesini destekliyoruz.”