Anasayfa GENÇLİK Gençlik Var Mersin’de söyleşi gerçekleştirdi

Gençlik Var Mersin’de söyleşi gerçekleştirdi

Perşembe, 23 Mart 2017 20:42
Yazdır PDF

20170323 172500Mersin: Gençlik Var Mersin’de sinevizyon gösterimi ve başkanlık sistemi tartışması gerçekleştirdi. Söyleşiye çok sayıda genç ve öğretmen katılım sağladı.

Mersin’de yürütülen Gençlik Var çalışmaları tüm hızıyla devam ederken bu gün Eğitim-Sen Mersin Şubesi’nde gerçekleştirilen Sinevizyon gösteriminin ardından gençlik başkanlık sistemini tartıştı. Düzenlenen söyleşide sinevizyon gösteriminin ardından Gençlik Var’ın kısa bir tanıtımı yapıldı ve arkasından kısa süre önce Mersin Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü öğretim elemanlarından Yar. Doç. Dr. Esra Ergüzeloğlu soru cevap şeklinde kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Ergüzeloğlu konuşmasında, Kürdistan’da yapılan katliamlara ve mevcut iktidardakilerin yetkileri dışında hukuksuzca gerçekleştirdikleri uygulamalara karşı çıktıklarına ve bu yüzden bizzat ülkenin Cumhurbaşkanı tarafından hedef gösterildiklerine, arkasından da ihraçların başladığına değinerek, “Yapılan bir çok hukuksuzluğun yanında KHK’ler ile işlerinden atılan kamu emekçilerinin savunmaları dahi alınmazken, bunun üzerine yapılan bu hukuksuzluğu yargıya taşımalarının da önü kesildi, yurt dışı seyahat hakları ellerinden alındı” dedi. Ergüzeloğlu başkanlık sisteminin eğitim üzerindeki etkileri hakkında yöneltilen soruya ise, “yıllardan beri dayatılan uygulanan eğitim sistemindeki çatlaklar daha da derinleşecektir, kalıcı hale gelecektir. Bu durum tepeden itibaren kurumsallaşacaktır. Mevcut sistem zaten felç durumda” şeklinde cevap verdi.

Sonuç ne olursa olsun kriz derinleşecek, gençlik hazır olmalı

Ergüzeloğlu’nun konuşmasından sonra başkanlık sistemi tartışmalarına geçildi. Tartışmalarda genel olarak Mevcut iktidarın bu referandum ile neyi amaçladığı ve bizim neden Hayır dediğimiz üzerinde duruldu.

Neden Hayır denilmesi gerektiği üzerinde yürütülen tartışmalarda; Hayır’ın mevcut koşullarda politik bir taban olduğunu ve aslında sonrasına hazırlanmak gerektiğini üzerinde duruldu. Mevcut sinmişliği ve toplum üzerindeki baskıyı çatlatabilmenin bir aracı olarak Hayır demenin oldukça önemli olduğu vurgulandı. Ayrıca yürütülen tartışmalarda Hayır da çıksa evet de çıksa bizlerin aslında mevcut derinleşen krize hazırlanmamız ve bunu göğüslememiz gerektiği tartışıldı. Mevcut iktidarın yerini sağlamlaştırmak ve bir gün daha koltuğunda kalabilmek için, yaptığı işlediği binlerce suçun üzerini örtebilmek için “başkanlık hayallerini” devreye soktuğu konuşan tartışmalarda genç kitlelerin dinamiği ve öneminin altı çizildi.

Tartışmaların sonunda Mersin yerelinde neler yapılabileceği nasıl çalışmalar sürdürülebileceği konusunda fikir alışverişleri gerçekleştirildi. Üniversiteler, esnaflar ve işçi gençliğiyle buluşmaların nasıl yapılabileceği konuşuldu ve arkasından daha uzun bir süre zarfında gençliğin tekrar buluşması gerektiği kararı alınarak söyleşi sonlandırıldı. 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü