Anasayfa GENÇLİK “Susmuyoruz, korkmuyoruz, buradayız!”

“Susmuyoruz, korkmuyoruz, buradayız!”

Çarşamba, 29 Mart 2017 14:50
Yazdır PDF

İzmir basın açıklamasıİzmir: İzmir’de, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ve Newroz mitinglerine katıldıkları gerekçesiyle yapılan operasyonlar ve gözaltılar protesto edildi.

Dün (28 Mart) Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde, yapılan operasyonlarda gözaltına alınanlar için basın açıklaması gerçekleştirildi. YDG’lilerin de içerisinde yer aldığı Gençlik Var, dövizlerle ve sloganlarla açıklamanın yapılacağı yere geldi. “Susmuyoruz, korkmuyoruz, buradayız!” yazılı pankartın açıldığı eylemde kitle tarafından “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Yaşasın devrimci dayanışma” gibi sloganlar atıldı.

Eylemde basın açıklamasını okuyan Emine Akbaba, referandum öncesi AKP’nin Hayır çalışması yürütenlere karşı uyguladığı baskı ve tehditlerin her geçen gün artarak devam ettiğini vurguladı.

 

“Baskılara karşı susmuyoruz”

Her türlü baskı, gözaltı ve tutuklamalar ile karşı karşıya olduklarını ifade eden Akbaba, “Hollanda’ya demokrasi dersi veren AKP ve Tayyip Erdoğan sabah operasyonları ile Hayır’ın sesini kısmaya çalışıyor. 18 yaşındaki gençlere siyaset hakkı tanıyacağını söyleyen AKP, bugün tacize, tecavüze, şiddete, erkek egemenliğine, tek adama hayır diyen kadınları gözaltına alıyor” diye belirtti.

Ellerine bir liste hazırlayan polislerin hayırcı avına çıktığına dikkat çeken Akbaba, “Sosyal medya paylaşımları ve 8 Mart’a katıldıkları gerekçesiyle sabah operasyonuyla 12 kadın evlerinden gözaltına alındı. Evlerinde arama yapılan kadınların bilgisayar, telefon ve kişisel eşyalarına el konuldu. Avukatlarına haber verilmesi bile engellenmiştir. Bizler buradayız! Okulumuz, adresimiz bellidir. Sabah evlerimize gelerek yaratmaya çalıştığınız baskılara karşı susmuyoruz” dedi.

Basın açıklaması alkış ve sloganlar eşliğinde sonlandırıldı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü