Anasayfa Güncel Açlık grevinde 98. gün; ölüm sınırındalar!

Açlık grevinde 98. gün; ölüm sınırındalar!

Çarşamba, 14 Haziran 2017 13:44
Yazdır PDF

1 660x330H. Merkezi: KHK’ler ile ihraç edilen ve 98 gündür açlık grevinde olan eğitim emekçileri Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın sağlık durumu kritik aşamaya geldi.

Kanun Hükmünde Kararnameler( KHK’ler) ile işlerinden ihraç edilen eğitim emekçileri Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, işlerine geri dönebilme talebiyle açlık grevine başlamıştı. Açlık grevi 98’inci gününde olan ve açlık grevinin 75. gününde tutuklanan Gülmen ve Özakça, açlık grevini 23 gündür hapishanede sürdürüyor.

Sincan Hapishanesi’nde dün Gülmen ve Özakça’yı ziyaret eden avukatları Engin Gökoğlu, sağlık durumlarının gün geçtikçe kötüleştiğini aktardı.  Gökoğlu, Aşırı kilo kaybı yaşadıklarını belirterek, her an kalp yetmezliğiyle karşı karşıya kalabileceklerini söyledi.

 

“Gülmen tekerlekli sandalye ile görüşe çıkabiliyor”

Gülmen’in artık tekerlekli sandalye ile görüşlere geldiğini belirterek durumunun kritik olduğunu dile getiren Gökoğlu,  Gülmen’in B1 vitamini sıkıntısı çektiğini ve görüştüğü tarihte kendisine B1 vitamini verilmediğini kaydetti. Bu nedenle unutkanlığının arttığını vurgulayan Gökoğlu, Gülmen’in savunmasını hazırlamak için istediği kitaplara ise sınırlama getirildiğini söyledi. Gökoğlu, Semih Özakça’nın ise şu an için görüşe yürüyerek geldiğini ifade etti. Eğitim emekçilerin durumunun kritik olduğuna işaret eden Gökoğlu, taleplerinin çok basit olduğunu ve yerine getirilebileceğine dikkat çekti.  

Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumu, ciddiyetini korurken, hem onlara destek vermek hem de işlerine geri dönmek için eylem yapan emekçilerin eylemi ise, 217’nci gününde devam etti. 217’nci gün öğlen açıklamasına polis saldırısı olmadan gerçekleşirken akşam yapılan açıklamaya polis saldırdı.

Ayrıca, Ankara Tabip Odası (ATO) doktorları dün Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumları hakkında bilgi almak için geldikleri Sincan hapishanesi tarafından talepleri reddedildi. Taleplerinin reddedilmesi üzerine doktorlar cezaevi önünde oturma eylemi başlattı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü