Anasayfa Güncel CHP’nin “Adalet Yürüyüşü” Güvenpark’tan başladı

CHP’nin “Adalet Yürüyüşü” Güvenpark’tan başladı

Perşembe, 15 Haziran 2017 13:31
Yazdır PDF

Adalet Yuruyusu

H. Merkezi: CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun dün MİT TIR’ları ile ilgili açılan dava nedeniyle tutuklanmasının ardından CHP Adalet Yürüyüşü yapma kararı aldı. Ankara’dan İstanbul’a kadar sürüp Maltepe Hapishanesi’nde sonlandırılması planlanan yürüyüşün 23 gün sürmesi bekleniyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nun da yer aldığı yürüyüş bugün sabah saatlerinde Ankara Güvenpark’da başladı.

Yürüyüşe katılan birçok kişinin üzerinde adalet yazılı beyaz tişört giydiği ve birçok kişinin elinde “Adalet” yazılı döviz taşıdığı görülüyor. Yürüyüş kolunun gittikçe kalabalıklaştığı da gözlemlenirken “Hırsız katil Erdoğan”, “Hükümet istifa”, “Diktatör Erdoğan”, “Hayır daha bitmedi yeni başlıyor” sloganları atılıyor.

Ayrıca yürüyüş devam ederken saat 13.00 civarında 3-4 kişilik küçük bir grup “Rabia” işareti yapması üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı.

Maçka, Trabzon, İzmir, Manisa’dan destek

Trabzon, İzmir, Manisa gibi illerde CHP’li vekillerin de katıldığı destek eylemleri ve basın açıklamaları yapıldı. Maçka Parkı’nda ise “adalet yürüyüşü” bitene kadar “adalet nöbeti” tutulacağı belirtildi.

Maçka Parkı’nda bir konuşma yapan CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Enis Berberoğlu ile Tuğrul Türkeş’i karşılaştırarak, “İkisi de dedi ki, kim inanır Türkmenlere gittiğine bu silahların. Hatta yemin etti Tuğrul Türkeş. Aynı şeyi söyleyen CHP milletvekili hapiste. AKP milletvekili başbakan yardımcısı... Bunların partisinin adında “Adalet” var. Batsın bunların adaleti. Birgün hesap verecekler. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Nasıl FETÖ'cüler kodesteyse, bunlar da kodeste olacak. Hiç kimsenin şüphesi olmasın. Zaman alacak biraz. En önemlisi belki de bu ülkenin Cumhurbaşkanı yok. O, Cumhurbaşkanı falan değil. Partinin başkanı, yargının başkanı, ordunun başkanı, bir partinin genel başkanı aynı zamanda. Partili Cumhurbaşkanı bu ülkenin sokaklarını kana bulamak istiyor. Bundan hiç kuşkum yok artık. Ama biz sağduyulu davranacağız. Hukuktan şaşmayacağız. Bunların ne mal olduklarını herkese anlatacağız.”diye belirtti.

Ayrıca CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu ise, “Bu yürüyüş İstanbul'da bitmeyecek. Bir direniş başlıyor. Hayatın tüm noktalarına direnmek lazım. Ama biz “Bunu yapın” demeyiz, biz kendimiz yapacağız. Çünkü biz şuna karar verdik: Bizim çocuklarımız özgür bir ülkede yaşamalı. Hayatın tüm alanlarını şiddet içermeyen bir direniş alanına çeviriyoruz. Onlar da bizim haklı olduğumuzu biliyorlar artık” dedi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü