Anasayfa Güncel Tayyip Erdoğan’ın hukuk serzenişi

Tayyip Erdoğan’ın hukuk serzenişi

Cuma, 16 Haziran 2017 09:52
Yazdır PDF

tayyip erdoğanH. Merkezi: Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz ay yapılan ve toplam 23 dakikalık bir görüşme ile sonuçlanan ABD ziyareti sırasında çıkan olaylara ilişkin bir soruşturma başlatıldı. Başlatılan soruşturma kapsamında ABD’de bulunan iki Türkiye vatandaşı gözaltına alınırken Cumhurbaşkanı’nın 12 koruması için arama kararı çıkartıldı. Tayyip Erdoğan ise dün verdiği bir iftar yemeğinde gelişmelere dair serzenişte bulunarak “bu nasıl hukuk!” dedi.

Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyareti sırasında Washington’daki Türkiye Büyükelçiliği konutunun önünde HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklanmasına karşı protesto gösterisi yapan eylemcilere Cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından şiddet uygulanması olayı mahkemelik oldu. New Jersey’de yaşayan Eyüp Yıldırım ve Virginia’da ikamet eden Sinan Narin demokrat eylemcilere saldırdıkları için tutuklandı. Ayrıca 12 Cumhurbaşkanlığı koruması için de gözaltı kararı çıkarıldı.

Elçilik önünde çıkan olayları yerel polis, “barışçıl protestoculara vahşi bir saldırı” nitelemesinde bulunmuş ve koruma saldırısı sonucu 11 kişi yaralanmış 9 kişi hastanede tedavi edilmişti.

 

“Bu nasıl yasa”

Dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe’de verdiği iftar yemeğinde konuya ilişkin konuşma yaptı. Erdoğan yaptığı konuşmada kendisine yönelik demokratik bir protestoya müdahale edilmemesine hayret ederek, “Amerika'dayım son ziyaretim.  PKK terör örgütü, FETÖ'cular hep birlikte birleştiler 40-50 metre mesafede şahsıma karşı gösteri yapıyorlar. Amerikan polisi hiçbir şey yapmıyor, dokunmuyor acaba benzer bir şey Türkiye'de yapılmış olsa tavır ne olur? Hiçbir şey yapmadıkları gibi onlara karşı müdahalede bulunan oradaki vatandaşlarımızdan dün iki tanesini içeri almışlar. Böyle bir şey olabilir mi? Benim korumalarımdan 12 tanesi için tutuklama kararı çıkarmışlar.” dedi.

Tayyip Erdoğan devam eden konuşmasında Türkiye’deki adalet sisteminin çökmüş olduğunu unutmuş gibi ABD’deki hukuka serzenişte bulundu. Erdoğan tutuklama ve karara ilişkin, “Bu nasıl bir yasa, hukuktur. Çeşitli hukuki, siyasi mücadelesini vereceğiz ayrı mesele.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığından açıklama

Türkiye Büyük Elçiliği önünde çıkan olaylara ve Cumhurbaşkanlığına bağlı korumalara yönelik başlatılan soruşturmaya ilişkin ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü HeatherNauertaçıklamada bulundu.

Nauert günlük basın toplantısında konuya ilişkin sorulan sorulara yanıt olarak, “12 Türk güvenlik görevlisine yöneltilen suçlamalar, ABD'nin yasal  ifade özgürlüğünü bastırmak için gözdağı ve şiddete başvuran kişilere hoşgörü göstermediği şeklinde net mesaj veriyor.” dedi.

Nauert devam eden konuşmasında korumaların ABD’ye giriş yaptıkları taktirde gözaltına alınacağını da belirterek, “Bir sonuca varıldığında, bakanlık herhangi bir ek adımın atılmasına gerek olup olmadığını karara bağlayacak.”


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü