Anasayfa Güncel HDK siyasi operasyonların hedefi: “Demokratik siyaseti geriletmek ve faşizmi derinleştirmek”

HDK siyasi operasyonların hedefi: “Demokratik siyaseti geriletmek ve faşizmi derinleştirmek”

Cuma, 16 Haziran 2017 13:00
Yazdır PDF

IMG 9355İstanbul: HDK, Amed’te gözaltına alınan Kürt siyasetçilere ilişkin HDK İstanbul Bürosunda basın toplantısı düzenledi.

Amed’te gözaltına alınan 17 Kürt siyasetçi için HDK İstanbul bürosunda bir araya gelen Eş Başkanlar Onur Hamzaoğlu ve Gülistan Koçyiğit, “Biz arkadaşlarımızın yanındayız, varsa işlenen suçlar o suçları bizde işlemişizdir” dedi.

 

“Sivil siyaset alanı hepimize yasaklanmak isteniyor”

Basın toplantısında ilk olarak söz alan Onur Hamzaoğlu, “İstanbul Boğazı bir süredir daha önce görmediğimiz bir renkte. İstanbulluların acaba ne kadarı kaynak aradı, açıp baktı, merak etti. Konunun ilgilileri dahil çok düşük oranlarda. Bu nedenle ülkemizde yaşanmakta olan pek çok olayı doğru bilgilendirmek için örgütlülük çerçevesinde yaşanılanları birinci elden duyurmak istedik” diyerek sözlerine başladı.  

HDK YK yaptığı toplantılar kapsamında Türkiye’de faşizmin yaşandığı ve devletinin keyfi uygulamalarına dönüştüğünü altını çize Hamzaoğlu, “hukuksuzluk bir yana temel haklar bağlamında bütün haklarımızın askıya alınmış olduğu saptamasını yapıyoruz” dedi.

AKP iktidarının 16 Nisan’da ortaya çıkan tablodan sonra büyük bir telaş içerisine girdiğini belirten Hamzaoğlu, bu durumun da yaygınlaşan hayır meclisleri etkinliklerinin sürüyor olmasının kaygılarını arttırdığını söyledi.

Hamzaoğlu konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Sivil siyaset alanı hepimize yasaklanmak isteniyor. Meclisin uzun bir süredir çalıştırılmadığını biliyorsunuz. Bugün itibari ile evlerimize kadar girip oraları da bize yasaklamak niyetindeler. Buna karşı mücadelemiz birleşik bir şeklide devam edecektir. HDK Yönetim Kurulu üyeleri Abdurahim Barandağ, Yekda Doğan, Zeynep Altınkaynak ev baskınlarıyla sorgusuz sualsiz gözaltına alınmışlardır. Gizlilik kararı konulduğu için gerekçeleri konusunda bilgilendirme yapamıyoruz.

 

“Siyasi iktidar kendi bekası için hukuksuz uygulamalarına devam etmektedir” 

Hamzaoğlu’nun ardından söz alan Gülistan Koçyiğit,  “AKP ve Saray hükümetini keyfi uygulamaları hızından bir şey kaybetmeden devam ediyor” diyerek sözlerine başladı.

Demokratik siyasete yönelik hukuksuz uygulamalara her gün bir yenisinin eklendiğini ifade eden Koçyiğit, “Kürt siyasetinde demokratik siyaset yapan arkadaşlarımızın her birisi illegal bir faaliyetin parçası gibi gözaltına alınmış durumdalar. AKP’nin temel gerekçesini biliyoruz; demokratik siyaseti geriletmek ve faşizmi derinleştirmek” olarak değerlendirdi.  

Demokratik siyaset adına söz söylemek isteyen herkesin eve kapatılmak istendiğini vurgulayan Koçyiğit, “Soykırım politikalarını aslında bir yansıması olarak düşünmek gerekiyor. Bu darbe ilk değildir her gün derinleşiyor. AKP ve Saray hülkümeti bir bütün topluma karşı darbe sürecindedir” dedi. 15 Temmuz darbe girişimi ardından yaşanacak tablonun ülkeyi uçuruma götüreceğini de ifade ettiklerini hatırlatan Koçyiğit, “Ne yazık ki siyasi iktidar kendi bekası için hukuksuz uygulamalarına devam etmektedir” dedi.

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının da ülkede gelinen aşamanın bir sonucu olduğunu ve bunu 4 Kasım’da HDP’ye yönelik siyasi soykırım operasyonu olduğunda da ifade etmiştik diyerek bir hatırlatma daha yapan Koçyiğit şunları dile getirdi: “Bugün HDP ye yapılması başkalarına yapılmayacağı anlamına gelmiyor. Kürt siyasal hareketi ve beraber hareket eden sosyalist yapılar bunun diğer ayağı olan CHP’ye veya diğer yapılara yönelik bir operasyon gerçekleşeceğini biliyorduk.” 

 

“Sokak bizim için meşrudur”

Amed’te gerçekleşen soykırım operasyonuna dair “Bütün arkadaşlarımızın gözaltına alınma sürecine sessiz kalmamızı geri adım atmamızı bekleyenlere bir kez daha söylüyoruz ki; Biz yolumuzdan asla ama asla dönmeyeceğiz. Arkadaşlarımızın yasa dışı hiçbir şeyle ilgisi yoktur. AKP’nin mevcut politikalardan bir an önce vazgeçmesini ve arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını istiyoruz” diyen Koçyiğit, “Gün birlikte mücadele etme günüdür. Bu anlamda geç kalınmış olsa bile CHP’nin sokakta mücadele etme yönünde ki tavrını doğru buluyor ve destekliyoruz” dedi.

Sokak bizim için meşrudur” diyen Koçyiğit, “Sokaklar demokratik direnişin mevzileridir. Geçmiş süreçte CHP’nin yaptığı AKP’yi güçlendiren politikalarına yönelik bütün eleştirilerimiz bakidir; ancak bugün için direnişlerinin büyütülmesi, geliştirilmesi gerektiği yönünde bakıyoruz” diyerek CHP’nin kitlesini sokağa çıkarmasını desteklediklerini belirtti.

Son olarak HDK üyelerinin gözaltılarının yaptıkları çalıştaya dönük bir operasyon olarak değerlendiren Koçyiğit, “HDK bütün bileşenleri ile beraber bu yoldan dönmeyecektir. Biz arkadaşlarımızın yanındayız, varsa işlenen suçlar o suçları bizde işlemişizdir” diyerek konuşmasını sonlandırdı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü