Anasayfa Güncel KESK’ten “Dayanışma için el ele” konseri

KESK’ten “Dayanışma için el ele” konseri

Cumartesi, 17 Haziran 2017 10:50
Yazdır PDF

kesk ihraclar dayanisma etkinligi istanbul 16 06 17 008 AAH. Merkezi: KESK, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevinin 100. gününde İstanbul Bostancı Gösteri Merkezi’nde dayanışma konseri düzenledi.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevlerinin 100. gününde ise KESK dün (16 Haziran) dayanışma amacıyla etkinlik yaptı.

Dayanışma konseri öncesinde KESK İstanbul Şubeler Platformu d saat 19.00’da Bostancı Gösteri Merkezi önünde basın açıklaması yaptı. “Yaşatacağız ve kazanacağız” yazılı ozalitin açıldığı eylemde yapılan açıklamada Gülmen ve Özakça’nın taleplerinin karşılanması istendi. Ozalit beyaz balonlarla birlikte gökyüzüne bırakılırken alkışlar ve “Nuriye, Semih onurumuzdur!” sloganı ile eylem atıldı.

 Etkinlik ”devrim ve demokrasi mücadelesinde ölümsüzleşenler şahsında saygı duruşu ile başladığı etkinlik salonunda sahnede “KHK’lar gidecek biz kalacağız” şiarlı pankartın yanı sıra Gülmen ve Özkaça’nın fotoğrafının olduğu bir pankart ile 10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının olduğu bir pankart yer aldı.

Erdal Bayrakoğlu’nun eşliğinde halaylar ve horonlar çekildikten  Bayrakoğlu “Çav Bella” marşı ile programını sonlandırdı.

Bayrakoğlu’nun ardından başta Nuriye Gülmen ve Semih Özakça olmak üzere direnen kamu emekçileri için iki dakika boyunca kitle ayakta sloganlarla alkışlarla ve zılgıtlarla selamladı. Ardından ise İstanbul’da direnen kamu emekçileri alkışlarla sahneye davet edildi. Zafer işaretleri ile sahneye gelen kamu emekçileri, “Kurtuluş yok ya tek başına ya hiçbirimiz!“ sloganı atılırken kitle tarafından atıldı. Kamu emekçileri sahnede iken sinevizyon gösterimi yapıldı. Direnen kamu emekçileri sahnenin iki köşesinde otururken direnen emekçiler adına KHK direnişçisi Nuray Şimşek bir konuşma yaptı. Herkesin nasıl bir coğrafyada yaşadığımızı çok iyi bildiğini söyleyen Şimşek bodrumlarda yakılan canların, katledilenlerin insanların acısını paylaştıklarını dile getirdi.

“Çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakamamaktan korktuk. Bu sebeple direniyoruz”

kesk ihraclar dayanisma etkinligi istanbul 16 06 17 004 AAŞimşek; “Kurşunlarla bombalarla öldüremediklerini işten atarak susturarak, hapsederek yok etmeye çalışıyorlar. Tarihte böyle olmuştur. Tek düşündükleri iktidarlarının zarar görmemesi idi. Bizi ‘terörist’ ilan edip işten atarken de tek düşündükleri buydu” dedi. Eşitlik ve özgürlük hayallerinden vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Şimşek, milli eğitim bakanının “zararlı unsurları temizledik” sözünü hatırlatarak  “Evet doğru biz onların sisteminde zararlı unsurlarız. Onları rahatsız ediyoruz” dedi. Onurlu bir yaşamı savundukları için bugün burada olduklarını ifade ederek “İrademizi teslim etmemizi istediler. Korkmamızı istediler. Evet korktuk. Geçim derdinden korktuk. Çocuklarımıza harçlık verememekten korktuk. Ama en çok onurumuzu kaybetmekten korktuk. Çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakamamaktan korktuk. Bu sebeple direniyoruz” dedi.

KESK İstanbul Şubeleri adına Ata Esen ve Dursun Doğan konuşmalarını yapmak üzere sahneye davet edildi. Ata Esen kitleyi selamladıktan sonra 15 Temmuz’dan sonra toplumun korkutulmak istendiğini ancak direnen kamu emekçilerinin sinmediğini belirtti. “Bizim direnişimiz tarihe not düşer, tarih yazar. Bu tarihi bundan sonra hep birlikte yazacağız” diyen Esen’in ardından Doğan söz aldı. Doğan, adalet ve emek için direndiklerini belirterek “AKP zulmüne karşı direniyoruz” dedi. “Bizler halkız, milyonlarız” diyen Doğan “İrademizi sokağa yansıtamıyoruz” diyerek tüm kurumlara ve emekçilere dayanışma ve direnişleri büyütme çağrısı yaptı. “Birlikte olmazsak kazanamayacağız” diyen Doğan özelikle KESK yöneticilerine de seslenerek herkesi sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı.

“Artık yaşamdan doğalım”

kesk ihraclar dayanisma etkinligi istanbul 16 06 17 001 AAEtkinlikte gönderilen dayanışma mesajları okunurken Rojda’nın seslendirdiği türkülerle çekilen halayların ardından söz HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu’na verildi. “Biz halkız ölümlerde doğarız ama istiyoruz ki artık yaşamlardan doğalım” diyen Kerestecioğlu, “Nasıl ki, kaybettiklerimizi unutmuyorsak kazandıklarımızı da unutmamalıyız” dedi. KESK’in mirasını hatırlatan Kerestecioğlu “Bunu yeniden yapabiliriz” dedi. 10 Ekim Katliamı’nı, Cizre’de Sur’da yaşanan katliamları sıralayan Kerestecioğlu, “Hepsi biz gerçekten direnişi yükselttiğimiz zaman onları yeterince anmış olacağız” dedi. Dünyanın hiçbir yerinde direnmeden kazanılmadığını vurgulayan Kerestecioğlu “Bizlerde bu direnişi sürdürmek zorundayız. Nuriye ve Semih’i oradan almalıyız. Onları kaybetmemeliyiz. Kaybetmemek için söz vermeliyiz, birbirimize kenetlenmeliyiz” diye konuştu. “Mutlaka ama mutlaka kazanacağız” diyerek konuşmasını bitiren Kerestecioğlu’nun ardından "Bıçak kemikte" isimli şiir kitleyle birlikte okundu ve sonrasında da Sibel Özbudun ile Temel Demirer’in destek mesajları okundu.

Ardından sahne Abdal Haluk Tolga İlhan’a bırakıldı.ilhan’ın ardından gönderilen mesajlar okunurken, İlmi Yarayıcı Türkülerini seslendikten sonra Eğitim Sen Başkanı Feray Aytekin Aydoğan söz aldı.

“Fiili meşru mücadele hattımızı iş yerlerinden sokaklardan, meydanlardan, kamu emekçilerinin mücadele tarihini yükselterek tekrar ve tekrar yazacağız” diyen Aydoğan, “Selam olsun AKP faşizmine karşı Türkiye’nin her yanında sokağa çıkanlara, selam olsun AKP faşizmine teslim olmayan Nuriye ve Semih arkadaşlarımıza, selam olsun inadına gülümseyerek bu topraklarda bu mücadeleyi yürüten yol arkadaşlarımıza” dedi. Aydoğan konuşmasını "KHK’larınıza da, ihraçlarınıza da, baskılarınıza da, OHAL’ilinize de gözaltınıza da teslim olmuyoruz. KHK’lar gidecek biz kalacağız” dedi.

Etkinlik Bandista’nın dinletisiyle sona erdi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü