Anasayfa Güncel 10 Ekim Ankara Katliamı’nın 22’inci ayında yaşamını yitirilenler anıldı

10 Ekim Ankara Katliamı’nın 22’inci ayında yaşamını yitirilenler anıldı

Perşembe, 10 Ağustos 2017 11:52
Yazdır PDF

10EkimankaraH. Merkezi: 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Garı önünde gerçekleşen katliamın 22. ayında katliamda yaşamını yitirenler anıldı.

10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da düzenlenen Barış Mitingi’ne yönelik gerçekleştirilen katliamda yaşamını yitiren 102 kişi, katliamın 22. ayında Ankara Garı önünde anıldı.

10 Ekim’de yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının bulunduğu anıt etrafında, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, yaşamını yitirenlerin yakınları ve yaralananlar katıldı. “10 Ekim’i unutma unutturma”, “Savaşa hayır barış hemen şimdi” sloganları atan kitle, “Barışı umut edenleri unutmadık unutturmayacağız” ve “İnadına barış” yazılı pankartlar açıtı.

 

“Onların bıraktığı yerden bu mücadeleye devam edeceğiz”

İlk olarak konuşan KESK Eş Başkanı Mehmet Bozgeyik, 10 Ekim’de yaşamını yitirenlerin mücadelelerine sahip çıkacaklarını belirterek, “Onların bıraktığı yerden bu mücadeleye devam edeceğiz” dedi. Gar önündeki meydanın adının 10 Ekim Barış ve Demokrasi Meydanı olarak değiştirilmesi için talepte bulunduklarını söyleyen Bozgeyik, bu alanın adının değiştirilmesi için mücadelelerinin sürdüreceklerini kaydetti.

 

Türkiye tarihinin en büyük katliamı Ankara Garı’nda, herkesin gözünde yapıldı

Bozgeyik’in konuşmasının ardından katliam saati olan saat 10.04’te yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun ardından konuşan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, “10 Ekim’i ve diğer katliamları unutursak, hesabını sorumlularından sormazsak, bu anmalara gelmezsek, IŞİD karanlığına ve destekçilerine teslim olmuş olacağız. Karanlığa teslim olmayacağız!” dedi.

Türkiye tarihinin en büyük katliamını Ankara Garı’nda herkesin gözü önünde yapıldığını kaydeden Çoşgun, 10 Ekim mahkemesinin 5’inci tur duruşmaları 25-26 Eylül’de Ankara’da devam edeceğini kaydetti. Çoşgun, “Karanlık bir vahşet örgütünün binlerce kilometre yol katedip gelip bu katliamı gerçekleştirebilmesi bu sorumluların sadece utancı değil aynı zamanda hesap vermesi gereken bir konu olmalıdır. Katliam anında nefes almakta güçlük çeken yaralıların ve onlara yardım etmeye çalışanların üzerine biber gazı sıkanlar, ambulanslardan önce TOMA gönderen bir kamusallık bu ülkenin toplumsal vicdanında mahkûm edilecektir.” dedi.

Çoşgun, “Adalet duygusunun yeniden inşa edilmesi için bu alanın bir bütün olarak, bir hafıza olarak bu amaçla anıtlaştırılması gerekmektedir.” dedi.

Basın açıklamasının ardından 10 Ekim Anıtı’nın çevresine karanfil bırakıldı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 162 1

Alt Menü