Anasayfa Güncel Cumhurbaşkanı istedi, HDP’li Baluken tutuklandı!

Cumhurbaşkanı istedi, HDP’li Baluken tutuklandı!

Perşembe, 10 Ağustos 2017 13:57
Yazdır PDF

baluken yeniden tutuklandıH. Merkezi: HDP’nin tutuklu Grup Başkanvekili İdris Baluken’in 30 Ocak 2017’de tahliye edilmesinin ardından, yeniden tutuklanmasının Cumhurbaşkanlığı aracılığıyla gerçekleştiğinin belgesi ortaya çıktı.

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) tutuklu Grup Başkanvekili İdris Baluken'in 30 Ocak 2017'de tahliye edilmesinin ardından yeniden tutuklanmasının Cumhurbaşkanlığı aracılığıyla gerçekleştiğinin belgesi ortaya çıktı. Baluken'in tahliye edilmesinin ardından M.Y. isimli bir kişi aynı gün Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) bu konuda rahatsızlığını içeren bir bildirimde bulundu.

Dihaber’in ulaştığı belgeye göre, İstanbul Pendik'ten bulunan M.Y. isimli kişi başvurusunda, “HDP’li İdris Baluken devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak, silahlı terör örgütüne üye olmak, terör örgütü propagandası yapmak, kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 23 yıla kadar hapis isteniyor. Ama adam tahliye edildi. Bu nasıl adalet adam 80 milyonun gözünün içine bakarak bu suçları işledi neden tahliye ediliyor, suçu sabit kameralar karşısında işlemiş, bütün Türkiye şahit ama adam serbest kalıyor halkın arasına giripte bunun açıklamasını yapamazsınız bunu bilmiş olun” dedi.

21 Şubat’ta yeniden tutuklandı

CİMER çalışanları tarafından 3 Şubat günü fark edilen başvuru vakit kaybedilmeksizin aynı gün de Adalet Bakanlığı’na iletildi. Yazının Adalet Bakanlığı’na gönderilmesinden bir süre sonra da Baluken, ameliyat olup hastanede tedavisine devam etmesine rağmen hakkında yakalama kararı çıkartılarak, 21 Şubat’ta yeniden tutuklandı.

Yeniden tutuklanarak Sincan Hapishanesine götürülen Baluken’in, tutuklanmasından sonra da CİMER başvurusuna dair işlemler devam etti. Adalet Bakanlığı Halkla İlişkiler Bürosu, 27 Temmuz’da Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı göndererek, ilgili kişinin başvurusunun sonucuyla ilgili hem kişiye hem de Cumhurbaşkanlığı’na bildirmek üzere savcılıktan bilgi istedi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 162 1

Alt Menü