Anasayfa Güncel “Devlet ve rantçı sermaye elbirliği halinde Dersim’i öldürüyor”

“Devlet ve rantçı sermaye elbirliği halinde Dersim’i öldürüyor”

Cuma, 11 Ağustos 2017 15:18
Yazdır PDF

dersim yanıyorH. Merkezi: Dersim’de “güvenlik” gerekçesiyle çıkartılan orman yangınlarına Alevi ve çevre örgütleri, tepki göstererek, direnmeye devam edeceklerini söyledi.

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), Munzur Çevre Derneği, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Ekoloji Meclisi, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin de aralarında olduğu çok sayıda Alevi ve çevre örgütü İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde düzenlediği basın toplantısında, “Dar û ber, theyrî thurî mor û milawinî desenî”, “Dersim dört dağ içinde dört dağ ateş içinde” pankartı açtı.  “Peri Vadisi’nde orman yangınlarına hayır”, “Köylerimizi terk etmeyeceğiz yaşam alanlarımız için direneceğiz”, “Bu ormanlar bizim yakan eller devletin sorumlular yargılansın” dövizleri taşıdı.

 

Yangınlar tesadüf değil!

Alevi ve çevre örgütleri adına açıklamayı okuyan çevre aktivisti Hasan Şen, orman yangınlarının bilinçli olarak çıkartıldığını belirtti. Basının yangınlar karşısında sessiz kalmasını eleştiren Şen, Dersim’de halkın yangınları söndürmek için girişimlerde bulunduğunu fakat devlet güçlerinin engel olduğuna dikkat çekti. “Devlet ve rantçı sermaye elbirliği halinde Dersim’i öldürüyor” diyen Şen, Dersim’in insansızlaştırılma politikası sonucu yangınların çıkartıldığını söyledi. Orman yangınlarıyla birlikte birçok endemik bitki türünün ve hayvanların da öldürüldüğüne vurgu yapan Şen, Dersim halkının köylerini ve ormanlarını terk etmeyeceğine söyledi. Dersim’in dışında Cudi ve Gabar dağlarında da yangınların sürdüğünü anımsatan Şen, yangınların tesadüf olamadığına dikkat çekerek, “Yangınlar, farklı kimlikli halkların imhası ve doğanın kar alanı olarak istismar edilmesinin sonucudur” dedi.

 

“Direnmeye devam edeceğiz”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği adına konuşan Gülizar Taşbilek “Bugün çıkarılan yangın ilk değil son da olmayacak. Bilsinler ki biz doğamıza ve kültürümüze sahip çıkarak direnmeye devam edeceğiz” dedi.

 

“Orman yangınları politiktir”

HDK Ekoloji Meclisi üyesi Kiraz Özdoğan da, “Orman yangınları politiktir. Ormanlar politik çıkarlara kurban edilemeyecek kadar yaşantımızın bir parçasıdır. Ormansız bir yaşam olmaz. Kapitalizmin bu sömürü mekanizmlarına karşı direnmeye devam edeceğiz” dedi.