Anasayfa Güncel Cumartesi Annesi: “Kelimelerin yetmediği yerde, susmak en ağır cevaptır”

Cumartesi Annesi: “Kelimelerin yetmediği yerde, susmak en ağır cevaptır”

Cumartesi, 12 Ağustos 2017 13:05
Yazdır PDF

cumartesi anneleriİstanbul: 646 haftadır Galatasaray Meydanı’nda buluşan Cumartesi Anneleri, hak ve özgürlüklerin saldırı altında olduğuna dikkat çekmek amacıyla, susarak oturma eylemi düzenledi.

Cumartesi Anneleri, Galatasaray Meydanı’nda 646 haftadır gözaltında kaybedilenler için adalet aramayı sürdürüyor. 646’ncı haftada hak ve özgürlüklerin saldırı altında oluğuna dikkat çekmek amacıyla, “Kelimelerin yetmediği yerde, susmak en ağır cevaptır” diyerek 10 dakikalık sursak oturma eylemi gerçekleştirdi.

 

Hakikati ve adaleti aramak suç değil

Cumartesi Anneleri adına açıklama yapan Maside Ocak, 646 haftadır gözaltında kaybedilen insanları için hakikat ve adalet talebiyle Galatasaray Meydanı’nda buluştuklarını dile getirdi. Ocak, hakikati ve adaleti aramanın suç olmadığını kaydederek, asıl suçun hak ve özgürlükleri kısıtlamak ve hak arama kanallarının kapatmanın olduğunu belirtti. Gözaltında kaybedilenlere ve kayıp dosyalarında ceza adaletinin sağlanması için kamuoyu yaratmaya ihtiyaç olduğunu ifade eden Ocak, ”Kamuoyu yaratabilmemiz için de düşünce ve ifade özgürlüğünün, gösteri yapma özgürlüğünün, basın özgürlüğünün eksiksiz işlemesine ihtiyacımız var. Bu özgürlüklerimizin saldırı altında olduğu gerçeğine dikkat çekmek için 646’ncı haftamızda ‘kelimelerin yetmediği yerde, susmak en ağır cevaptır’ diyor ve bu haftamızı sursak gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Ocak son olarak , 12 Mart’ta 1994’te Urfa’da gözaltında kaybedilen Özgür Gündem muhabiri Nazım Babaoğlu’nun annesi Makbule Babaoğlu’nu da kaybettiklerini dile getirdi. Ocak, Makbule Babaoğlu’nun gözaltında kaybettiği oğlunu arama mücadelesini devam ettireceklerini söyledi.