Anasayfa Güncel Mardin’de ağaçlar “güvenlik” gerekçesiyle kesiliyor

Mardin’de ağaçlar “güvenlik” gerekçesiyle kesiliyor

Salı, 10 Ekim 2017 12:12
Yazdır PDF

H. Merkezi: Mardin’in Dargeçit ile Midyat karayollarmardin dargeçitı arasında bulunan Sümer beldesine bağlı Dibekli mezrası kırsalında bulunan yüzlerce dönüm üzerindeki binlerce ağaç, askerler tarafından kesiliyor.

“Güvenlik” gerekçesi ile kesimi yapılan ağaçlar için geçtiğimiz günlerde askerlerin, köy muhtarını çağırarak “Bu ağaçları ya siz kesin ya da biz keseceğiz” dediği öğrenildi. Halkın tapulu yüzlerce dönüm arazisi üzerinde gerçekleşen kesimin olduğu bölgeye kimse yaklaştırılmazken, bölgeye çok sayıda bekçinin “güvenliği sağlamak” için konumlandırıldığı öğrenildi.

 

Arazi sahiplerinin izni dışında kesim yapılıyor

Evrensel’in geçtiği habere göre kesilen ağaçların, kamyonlar ile bölgeden taşındığı belirtilirken, ağaçların nereye taşındığı ise öğrenilemedi. Görüşülen arazi sahipleri, kesimin büyük bir alanda yapıldığını ve binlerce palamut ile meşe ağacının arasında çok sayıda meyve ağacının da bulunduğunu kaydetti. Bölgenin uzun bir süredir “özel güvenlik bölgesi” adı altında yasaklandığını aktaran arazi sahipleri, duruma tepki gösterdi.

Bölgeye gitmek istediklerinde askerler ve bekçiler tarafından engellendiklerini dile getiren arazi sahipleri, avukatlar aracılığıyla suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 162 1

Alt Menü