Anasayfa Güncel Gazeteci Meşale Tolu davası başladı

Gazeteci Meşale Tolu davası başladı

Çarşamba, 11 Ekim 2017 13:31
Yazdır PDF

meşale toluH.Merkezi: Tutuklu gazeteci Meşale Tolu davasına Silivri Cezaevi Kampüsü’nde usulsüzlükle başladı. Mahkeme başkanı Mustafa Çakar'ın tutuklama kararı veren sorgu hâkimi olduğunu öğrenen avukatların çekilme talebi gerekçesiz şekilde reddedildi.

ETHA tutuklu çalışanı Meşale Tolu'nun davası bugün başlayan davasında Avukatlar duruşmanın başında tutuklama kararı veren sorgu hâkiminin olmasının CMK'ya aykırı olduğu belirterek heyet başkanın çekilmesi gerektiğini belirtmesine rağmen talep reddedildi.

Av.Akçay: “Heyet Başkanı vicdani katini baştan açık etmiştir”

Duruşmaya ara verildiği sırada konuya ilişkin ETHA'ya değerlendirme yapan Av. Akçay Taşçı, CMK 23 maddenin çok açık olduğunu belirterek buna göre; soruşturma aşamasında karar veren hâkimin kovuşturma aşamasında görev alamayacağını söyledi. Av. Taşçı, maddenin gerekçisini ise şöyle açıkladı: “Soruşturmanın başında karar verdiği için yani oyunu ve vicdani kanaatini en başta açık ettiği için kovuşturmayı da aynı hakimin yürütmesi sağlıklı değildir. Bu yüzden çekilmesini istedik ancak reddedildi. Gerekçesi de açıklanmadı”

Mahkemenin tüm kararlarında gerekçe oluşturması gerektiğini ifade eden Taşçı, bir üst mahkemeye usulsüzlük itirazında bulunacaklarını kaydetti. Taşçı, yasaya aykırılık konusunda bu kadar net bir olay nadir görülür diyerek duruşma salonunda mahkeme başkanının bu durumu kabul ettiğini ancak geçilmediğini ifade etti.

Kaynak: ETHA


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü