Anasayfa Kadın “Hayatın olağan akışına” uygun değil denerek cinsel saldırı aklanmaya çalışılıyor!

“Hayatın olağan akışına” uygun değil denerek cinsel saldırı aklanmaya çalışılıyor!

Çarşamba, 12 Nisan 2017 12:55
Yazdır PDF

kocaeli cinsel saldr davasH.Merkezi: 2009 yılında yaşanan ve 2013 tarihinde “hayatın olağan akışına aykırıdır” iddiasıyla Yargıtay tarafından bozulan cinsel saldırı davasının bozulduktan sonraki 2. Duruşması dün (11 Nisan)  Kocaeli Adliyesi'nde görüldü.

2009 yılında S.D. isimli kadın cinsel saldırıya uğramış, hemen ertesi gün S.D.‘nin şikâyetine rağmen ve 2013 yılında cezayla sonuçlanan dava, Yargıtay tarafından “kadının, kimi davranışlarının “hayatın akışı”na uygun bulunmaması” iddiasıyla yeniden yerel mahkemeye gönderilmişti. Yargıtay’dan dönen davanın 2’inci duruşması 11 Nisan Gebze Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık duruşmaya katılmazken S.D. duruşmada hazır bulundu. İstanbul’dan da Yeni Demokrat Kadın’ın içinde olduğu bir çok kadın örgütü davayı takip etti.

Avukat Perihan Meşeli yaptığı savunmada, "Çapa tıp fakültesinden beklediğimiz rapor geldi. Bu dosyada müvekkilimiz tel başına savunma yapmış. Müvekkil aslında korkmuş ve çekindiği için söylememiş. Bir sürü rapora göre savcılık beraat talep etmiş. Müvekkil 8 senedir davayı sürdürüyor. Ben bir avukat olarak soramadım çünkü her defasında aynı şeyleri yaşıyor. Sanık ilk ifadesinde rızayla beraber olduk diyor ve birçok şeyi hatırlamıyorum diyor. Biz sanığın tekrar yakalanıp mahkemede ifade vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu sanık bu dosyadan yakalanmadığı için başka bir cinsel saldırıya teşebbüs etmiş ve o davadan da üç buçuk yıl ceza almıştır." dedi.

İşin uzmanları yazdı, bunu gözetin”

Meriç Eyüboğlu da, "Tecavüz dosyalarında delille ilgili tartışmalar oluyor. Bu tür tecavüz vakaları kapalı kapılar ardında oluyor. Kadınlar ve erkekler yasalarda da eşit görülmediği için adaletsiz sonuçlar oluyor. Müvekkilim derin korkuya rağmen aynı gün içinde şikâyetçi oluyor. Yargıtay'ın kriterlerine uygun davranıyor. İkinci kriter de hayatına nasıl devam ettiğidir. Müvekkilimiz davayı o süreçte avukatsız yürütmüş. Dinlenen tanıklar olayın hemen yaşandığı gün öğrenen tanık diğeri de bir kaç hafta beraber kalmış müvekkille. Hazırlanan raporda da, Kocaeli ATK’nin hazırlamış olduğu raporda da hayatını nasıl yerle bir ettiğini göreceksiniz. Biz bu raporunu sunduk. Yargıtay bu işin uzmanı değil. İşin uzmanları size verdiğimiz raporda yazılanlardır. 9 yıl boyunca yaşadıklarını her seferinde değil bir kere anlatması yeterlidir aslına bakılırsa. İşin uzmanları yazdı lütfen bunu gözetin" diye belirtti.  Canan "Sanık kendi Lehine delil karatmak için uğraşmıştır. Kahvaltı için 10 liralık kahvaltı fişini saklaması ve sürekli küvette yıkaması buna işarettir" dedi.

Sanığın avukatı ise, "Bize göre dosya açıktır. Bugün dinlenen tanıkların da ifadelerini kabul etmiyoruz. Ajitasyon yapılıyor. Müvekkilimin beraatına karar verilmesini talep ediyorum" dedi.

Mahkeme heyeti S.D.'nin eşinin de tanık olarak dinlenmesini, olayın yaşandığı tarihte telefon kayıtlarının çıkarılmasına karar vererek duruşmayı 20 Haziran tarihine erteledi.

Kadınlar mahkeme çıkışında “Erkek adalet değil, gerçek adalet” pankartı açarak “Yaşasın kadın dayanışması”, “Erkek adalet değil gerçek adalet” sloganları attı.

S.D.’nin avukatları mahkeme bitiminde dava sürecine dair bilgilendirme yaptı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü