Anasayfa Kadın Antalya L Tipinde Kadın Tutsaklara Gardiyan İşkencesi

Antalya L Tipinde Kadın Tutsaklara Gardiyan İşkencesi

Salı, 09 Mayıs 2017 16:53
Yazdır PDF

antalya l tipiH. Merkezi: Antalya L Tipi Kapalı Hapishanesinde tutuklu bulunan Gurbet Öztürk, hapishanede yaşanan hak ihlallerine dair bilgileri kendisini ziyaret eden ablası Emine Bozkurt'a anlattı. Gurbet Öztürkün anlatımları OHAL bahane edilerek hapishanelerin devrimci ve yurtsever tutsaklar için adeta zulümhaneye çevrildiğini gösterdi.

Tutsakların açlık grevine girdikleri için sağlık durumlarının kötü olduğunu ifade eden Bozkurt, yaşanan hak ihlallerine ilişkin şunları anlattı: “Doktora çıkmak istediklerinde çıkarılmıyorlar. Ayran dahi istediklerinde ‘Siz teröristsiniz’ deyip vermiyorlar. ‘Hepinizi yavaş yavaş öldüreceğiz. Teröristlere merhamet etmeyeceğiz’ diyorlar. Arkadaşlarının çoğunda kan değerleri düştü. Beton zemin üzerinde bayılanlar oluyor. Bu durumda bile doktora çıkarılmıyorlar.”

Tutsaklara hem fiziksel hem de psikolojik işkence yaşatıldığını belirten Bozkurt, kadın tutsakların çıplak aramayı reddettikleri için gardiyanların kerpetenlerle elbiseleri yırttıklarını söyledi. Kadın tutsakların kaldıkları hücrelerin 24 saat kamerayla izlendiğini aktaran Bozkurt, tutukluların doğru dürüst uyuyamadıklarını, banyoya giremediklerini, elbiselerini dahi değiştiremediklerini ifade etti.

Ailelerin Çorapları Bile Çıkarılıyor

Kardeşinin yaşananları tüm dünyanın duyup bilmesini istediğini aktaran Bozkurt, "Kardeşim orada yaşanan uygulamalar karşısında tepkisini, 'hiçbir yerde böyle adaletsizlik yok. Biz de insanız, haklarımız ve dilimiz için mücadele ediyoruz. Hiç kimseye bir zorumuz yok. Sadece haklarımızı istiyoruz. Çoğu şeyi yasaklamışlar. Düşünün ki gece gündüz evinizin içinde kamerayla izleniyorsunuz. Uyuyamıyorsunuz, bir yemek yiyip elbiselerinizi bile değiştiremiyorsunuz. Bu nasıl insanlık, nasıl adalettir’ sözleriyle dile getirdi. Tutuklular Kürt halkının seslerini duymalarını istiyorlar" dedi.

Aileler olarak hapishaneye gittikleri zaman gardiyanların kendilerine bağırıp hakarete varan sözler sarf ettiklerini belirten Bozkurt, görüşe gittiklerinde çoraplarının dahi çıkarıldığını söyledi.

Kaynak: dihaber 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü