Anasayfa Kadın Elazığ T Tipinde Kadın Tutsaklara Sayım Düzeni Dayatması

Elazığ T Tipinde Kadın Tutsaklara Sayım Düzeni Dayatması

Çarşamba, 10 Mayıs 2017 11:29
Yazdır PDF

cezaevi 642x320H.Merkezi: Elzaığ T Tipi Hapishanesi’nde yaşanan hak ihlalelerine hergün bir yenisi ekleniyor.  

Özellikle açlık grevlerinin KCK’nin çağrısı üzerine sonlandırılmasının ardından hapishanelerdeki baskı ve saldırıların boyutları da değişti. Elazığ T Tipi Hapishanesi’nden mektup gönderen Nazlı Songül adlı tutsak, hak  ihlallerini yazdı. Gazete Şûjin de yer alan habere göre, 9 Şubat 2017 tarihinde Erzurum E Tipi Hapisahnesinden, arkadaşları Sudan Güven, Yaprak Taşçı, Hayat Akyıldız, Songül Bağatır ve Ahiret Turan’la Elazığ T Tipi’ne sürgün edildiklerini dile getiren Songül, fiziksel şiddete maruz kaldıklarını söyledi.

Elazığ T Tipi Hapishanesi’nde sayım düzenine girmedikleri için 2’nci günde 2’si kadın olmak üzere toplam 20 kadının ve kendilerini ‘A Takımı’ olarak tanımlayan kişilerin fiziksel ve sözlü şiddetine maruz kaldıklarını vurgulayan Nazlı Songül, vücutlarının çeşitli yerlerinde morlukların oluştuğunu aradan geçen 12 günün sonucunda alınan sağlık raporunda mahkemenin ‘0,5 cm boyutunda morarma görülmüştür’ demesine rağmen davanın kurum lehine düşürüldüğünü belirtti.

 “Sayım düzenine geçmeme ve 21 Mart’ta yaktığımız ateşten dolayı bizlere 3 ay görüş, 3 ay iletişim cezaları davaları açılmıştır. Elazığ T Tipi idaresinin yaklaşımları resmen tecrit içeriklidir. Koğuşumuzda banyo ve lavaboyu gözetleyecek biçimde kamera sistemi var. Kimlik taşımadığımızda revire bile çıkarmayan anlayışların dayatılması, hastalar ne sıcak ne de soğuk suyun verilmemesi gibi yaklaşımlar da var” sözleriyle yaşadıklaırnı die geitren Nazlı Songül, çocuklara gönderilen boyama kalemlerinin arasında bulunan ‘yeşil’ ve ‘lacivert’ renklerin çıkarıldığını ifade etti.

 

Boya Kalemlerine Yasak

Boya kalemlerine ‘yasak’ denilerek el konulduğunu, hak ihlallere ilişkin hapishane müdürüyle görüşmek istediklerini belirten Nazlı Songül, “5 günlük dönüşümlü açlık grevine girdik. Adalet Bakanlığına, Başbakanlığa, Meclis Başkanlığına ve Cumhurbaşkanlığına hitaben yazdığımız talep içerikli dilekçelerimiz ‘yoğunuz’ gerekçesi ile kendi ücretimizle göndermemiz suretiyle bizlere geri iade edildi. Son derece keyfi muamelelerle karşı karşıyayız. Hele ki grevlerden bu yana hak ihlalleri çok derinleşmişti. Yani sesimizi kime, nereye bildireceğimizi bilemiyoruz. Gerçekten can güvenliği endişesi yaşıyoruz bu kurumda” dedi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü