Anasayfa Kadın Kadıköy'deki cinsel saldırıya karşı kadınlar sokaktaydı

Kadıköy'deki cinsel saldırıya karşı kadınlar sokaktaydı

Cumartesi, 27 Mayıs 2017 10:52
Yazdır PDF

18740542 1506103619435957 2328896823954505452 nH. Merkezi: “Bu sokakta tecavüz var” diyen içlerinde YDK’lı kadınların olduğu Yoğurtçu Kadın Forumu dün (26 Mayıs) buluşarak Kadıköy'de bir çay ocağında yaşanan tecavüz saldırısı protesto etti.

Yoğurtçu Kadın Forumu, Kadıköy'de yaşanan tecavüzü sokakta protesto etti. Kadınlar taciz-tecavüze ve şiddete karşı sessiz kalmayacaklarını haykırdı.

Mehmet Ayvalıtaş parkında bir araya gelen kadınlar, "Sokakta tecavüz var" yazılı pankart açtı. Taciz ve tecavüzü protesto eden kadınlar, "Esnaf susma tecavüzü aklama", "Tecavüzün bahanesi olmaz", "Gece sokağa çıkarım, istediğim kadar içerim", "Penisine sahip çık", "Tecavüz her yerde meşrulaştırılamaz", "Geceleri de sokakları da terk etmiyoruz" yazılı dövizlerle Kadıköy sokaklarında yürüdü.

Yürüyüş sırasında kadınlar, "Tacize-tecavüze karşı, kadına yönelik şiddete karşı, erkek devlete karşı, patriyarkaya karşı, sokakları hep birlikte dolaşarak gecelerin de meydanların da sokakların da bizim olduğun ve asla terk etmeyeceğimizi gösteriyoruz" dedi.

"Tecavüz meşrulaştırılamaz"

Kafelerde oturanlardan kadınlara sloganlarla ve alkışlarla destek gelirken, çok sayıda kadın da eyleme balkondan ve pencereden ıslık ve alkışlarla erkek şiddetine tepki gösteren kadınlara destek verdi.

"Sokakta tecavüz var", "Esnaf susma tecavüzü aklama", "Tecavüz meşrulaştırılamaz" sloganlarını haykıran kadınlar yürüyüşünü tecavüzün olduğu Osmancık sokakta sonlandırdı.

 Tecavüzün gerçekleştiği Tavukçuoğlu İşmerkezi önünde basın metnini okuyan Diren Cevahir Şen, "Kadıköy'ün en işlek sokaklarından birinde, gecede gündüzde sürekli geçtiğimiz, oturduğumuz sokaklardan mekanlardan birinde yaşanan bu olaya, sokaktaki esnaf d a ses çıkarmadı ve halen de çıkarmıyor. Susmak suça ortak olmaktır. Bu sokağın esnafı susarak tecavüz suçuna ortak olmuştur. Biz kadınlar bu sokağın esnafını da bu şekilde kaydediyoruz aklımızın bir köşesine" dedi.

Tecavüzün meşrulaştırılamayacağını vurgulayan Şen, sokakları ve meydanları gece de gündüz de terk etmeyeceklerinin altını çizdi.

Kaynak:Etha


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü