Anasayfa Kültür / Sanat YDG 26. Gençlik Kültür Sanat Festivali: “Sanatınla yaşamı özgürleştir, halkın sanatı halkın savaşıdır”

YDG 26. Gençlik Kültür Sanat Festivali: “Sanatınla yaşamı özgürleştir, halkın sanatı halkın savaşıdır”

Cumartesi, 26 Kasım 2016 16:53
Yazdır PDF

ydg 26 genclik festivaliFrankfurt: ATİK-Yeni Demokratik Gençlik’in her yıl geleneksel olarak düzenlediği 26. Gençlik Kültür Sanat Festivali bu yılda “Sanatınla yaşamı özgürleştir, halkın sanatı halkın savaşıdır!” şiarı ile 19 Kasım Cumartesi günü Almanya’nın Frankfurt şehrinde gerçekleşti. 26 yıldır kesintisiz organize edilen etkinliğe yaklaşık 600 civarı katılım gerçekleşti. Almanya, Avusturya, Fransa, İsviçre, Hollanda ve İngiltere’den gelen gençler, kültür-sanat çalışmalarını sergilediler.

Kültür Sanat Festivali, açılış konuşması ve devrimci sanatçılar ile devrim şehitleri anısına yapılan saygı duruşuyla başladı. YDG Merkezi Yönetim Kurulu adına konuşan temsilci, gelişen gençlik mücadelesinin önemine değindi ve festivalin kazanılmış önemli bir mevzi olduğunu dile getirdi. Konuşmacı “Festivalimizin gerçekleşmesi demek, ezilen ve sömürülenlerin direnişine destek demek olacaktır. Emperyalizmi teşhir etmek demek olacaktır. Türkiye Kürdistanı’nda Kürt ulusuna karşı geliştirilen emperyalist saldırganlığa karşı enternasyonal mücadeleyi yükseltmek için, haksızlığa karşı daha gür bir şekilde ses çıkarmak için, örgütlü mücadeleyi geliştirmek zorunluluktur” dedi.

Almanya'da faaliyet gösteren MLPD’nin gençlik örgütü Rebel adına açıklama yapıldı ve ATİK tutsaklarıyla ilgili dayanışmayı büyütme çağrısında bulunuldu. ATİK adına konuşma yapan temsilci, festivalin önemine dikkat çekerek artan ırkçılığa ve hak gasplarına karşı örgütlenmenin önemine değindi.

Gençlik Kültür-Sanat Festivali’nin programı; Halk Oyunları, Müzik-Solo, Müzik-Grup, Tiyatro ve Şiir/Öykü olmak üzere beş bölümden oluştu. Yarışmacıların ardından ATİK bünyesinde çalışmalarını sürdüren Grup Simurg ve sonrasında Cengiz Sağlam sahne aldı. Seslendirdiği kavga, devrim ve direniş türküleriyle festivale ayrı bir renk ve coşku kattı. Gençlik Kültür ve Sanat Festivaline birçok demokratik kitle örgütü dayanışma mesajları sundu.

Programın bitiminde ise festivalin en heyecanlı anına geçilerek dereceye giren grupların ödül töreni yapıldı. Jüri üyeleri tiyatro dalına Barış Atay, müzik dalında Çetin Oraner, Hasan Sağlam, Özden Çiçek, şiir/öykü dalında Hasan Sağlam, Ahmet Tan, Sevda Kuran, halk oyunları dalında Mahmut Demir, Oktay Dayı, Şahin Özer sahnede ödülleri kazanan ekip ve kişilere takdim ettiler.

 

Festivalde dereceye girenlerin isimleri şöyle:

Çocuk dalında yarışmalara katılan Ezgi Özkan Danış, Mehmet Ali Demirdağ ve programa çıkan Gowend Domane Koe Dans Grubu toplu ödüle layık görüldü.

Solo Müzik dalında

1. Dilan Bulut/ İsviçre

2. Yaren Yeşil/Mannheim

3. Zilan Kızıltaş/Londra

Müzik Grubu dalında

1.Güneşe Türkü/Innsbruck

2.Wisbaden Saz grubu

Tiyatro dalında

1. Chaplin Tiyatro Grubu/Duisburg
2. Gorki Tiyatro Ekibi/Londra
3. Wörgl Umuda Tohum Sanat Atölyesi Tiyatro Ekibi

Halk Oyunları dalında

Halk oyunları dalında katılan iki grup 1. seçildi.

Zürih Halk Oyunları Ekibi

ATİF Hamburg Halk Oyunları Ekibi

Şiir ve Öykü dalında

1.Murat Akbaba/Oberamstadt

2.Sevgi İnce/İsviçre

3.Berivan Dilan Şahin /Hollanda

Öykü

Serda Demir/Hollanda

Bu yıl festivalin Jüri Özel Ödülü ise Cizre’de katledilenlere atfen verildi. Jüri üyesi Barış Atay’ın ulaştırması için kendisine teslim edildi. 26. Gençlik Kültür ve Sanat Festivali “Birlik, Mücadele, Zafer” sloganlarıyla sonlandı.

 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü