Anasayfa Makale Fındık için adalet yürüyüşü ve etkileri üzerine

Fındık için adalet yürüyüşü ve etkileri üzerine

Cuma, 29 Eylül 2017 09:49
Yazdır PDF

Fındık için adalet yürüyüşü ve etkileri üzerineToprak Mahsulleri Ofisi’nin fındık fiyatını ortalama 8 TL üzerinden açmasının ardından, fındık üreticilerinden birçok tepki geldi. Bunlardan en öne çıkanı ise Ordu’dan Giresun’a kadar süren Fındık için adalet yürüyüşü oldu.

Yıllardır fındık üreticisinin baş problemlerinden biri haline gelen ve bir türlü çözüme kavuşturulamayan fındık fiyatları her dönem üreticinin karşısına büyük bir sorun olarak gelmektedir. Fındık üreticisinin örgütsüzlüğü ve bölgenin siyasi atmosferi dolayısıyla, üreticinin öfkesi büyük oranda bireysel ve ufak çaplı eylemler şeklinde vuku bulmaktadır. Uzun yıllardır geniş kapsamda diyebileceğimiz bir eylem maalesef yapılmadı.

Geçtiğimiz hafta Ordu’dan başlayıp Giresun’a kadar 3 günlük fındık için adalet yürüyüşü fındık üreticilerinin bu suskunluğu parçalamasında ön ayak oldu. Politik öncülüğünü CHP’nin yaptığı yürüyüş, kamuoyunda yaptığı yankı nedeniyle incelenmesi gereken bir eylemdir.

 

CHP’nin Rolü ve Pay Kapma Arayışı

CHP yaz aylarının başında Ankara’dan İstanbul’a doğru yaptığı adalet yürüyüşü ile AKP’ye karşı biriken öfkeyi bir şekilde kendine kanalize etmeye çalıştı. Bu amacında belli oranlarda başarılı olduğunu da söyleyebiliriz. CHP özellikle de AKP döneminde zirveye ulaşan, 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla birlikte iyice gün yüzüne çıkan adaletsizliğe oynamaya başladı. AKP karşıtlığı üzerinden somutlanan muhalif kitlenin adaletsizliklere karşı biriken öfkesini bir şekilde kendisi üzerinden var etme arayışına giren CHP yaptığı adalet yürüyüşüyle bunu bir miktar sağlasa da sürekliliğini korumak için de arayışa girişti. Bunun son örneklerinden biri de düzenlenen fındık için adalet yürüyüşü oldu. Başta da belirttiğimiz gibi fındık üzerinde yıllardır süren adaletsizlik ve buna karşı üreticinin biriken öfkesini iyi okuyan CHP bir şekilde kendisine alan açmak için bu eylemi organize etti.

Muhtemel bir öngörüdür ki ülkenin farklı coğrafyalarında da benzer bölgesel eylemlerde bulunacaktır. Eyleme katılan CHP genel başkan yardımcısı Seyit Torun yaptığı açıklamada “Türkiye’de ki tüm çiftçiler için yürüyoruz. Belki fındık için şu anda Karadeniz’de Ordu’dan Giresun’a doğru yollardayız ama şu da unutulmasın inanıyorum ki fındık üreticisi hakkını aldığında diğer üreticilerimiz de bu anlamda gücünü toparlayacak ve hakkını aramak için mücadelesini başlatacaktır. Bu Türk çiftçisinin, üreticinin yürüyüşüdür. Bu haklı bir doğru bir yürüyüştür.” Sözü eylemlerin yayılacağının sinyalini de veriyor. Fakat yapılacak bu tarz eylemlerin ne kadar üreticinin sorunlarına çözüm bulmak için, ne kadar CHP’nin pay kapma hevesiyle gerçekleşeceği de önümüzdeki günlerde görülecektir.

Gerçekleşen eyleme karşı AKP cephesinden yanıt ise eylemin ilk gününden geldi. Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanı yaptığı açıklamada 50 milyon ödeme yapılacağı, fındık alımındaki belli konuları yumuşattıklarını ifade etti. Aynı zamanda fındık satış oranlarında belli başlı arttırmalara da gidildiği piyasada ki artışlarda görülmeye başlandı.

(Bir ÖG okuru)


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 162 1

Alt Menü