Anasayfa Manşet WKEMDG: “Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın Wernicke Korsakoff olmasına izin vermeyeceğiz”

WKEMDG: “Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın Wernicke Korsakoff olmasına izin vermeyeceğiz”

Cuma, 16 Haziran 2017 13:39
Yazdır PDF

IMG 9361İstanbul: Wernicke Korsakoff’lular ve Eski Mahpuslarla Dayanışma Derneği Girişimi (WKEMDG), Gülmen ve Özakça'nın durumuna dikkat çekmek için İHD İstanbul Şube binasında basın toplantısı gerçekleştirdi.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın Wernicke Korsakoff olmasına izin vermeyeceğiz” diyerek İnsan Hakları Derneği(İHD) İstanbul Şubesi’nde bir araya gelen dernek girişimi yöneticileri, “yaşam hakkını savunuyoruz” dedi.

İşlerine geri dönme talebinin karşılanması gerekli

WKEMDG adına açıklamayı yapan Mehmet Acettin, Wernicke Korsakoff hastalığının ölüm orucu ve açlık grevi sonrasında oluşan bir rahatsızlık olduğunu ve bu rahatsızlığı en bilenler olarak “Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın Wernicke Korsakoff olmasına izin vermeyeceğiz” diyerek açlık grevinin sonlandırılması için “işlerine geri dönmeleri” talebinin karşılanması gerektiğini belirtti.

Devleti yönetenlerin tıpkı 2000 ölüm oruçları sürecinde olduğu gibi direnişçilerin Wernicke Korsakoff bir yana ölmelerini istediğinin altını çizen Acettinoğlu, KHK’ler ile işlerinden atılan kamu emekçilerinin ihraç edilmelerinin haksız hukuksuz olduğunu belirterek bunun karşısında emekçilerin işe geri dönme taleplerinin mücadelesinin haklı, meşru ve hukuki olduğunu söyledi.

Yüksel’de direniş devam ediyor

Ölüm riski ağırlıklı olarak Nuriye ve Semih üzerinde görünse de, Yüksel direnişini sürdüren Veli Saçılık, Esra Özakça ve Acun Karadağ için de bu risk geçerlidir” diyen Acettin, bu durumu da şu şekilde açıkladı: “Çünkü onlar her gün uygulanan abluka, gözaltı ve gazla, plastik mermi ile saldırı ölümle yüz yüze kalma durumudur. Kendileri de ihraç edilen bu insanlar meşru yoldan haklarını arıyorlar ve mücadelelerinde ısrar ediyorlar. Veli saçılık’ın vücuduna gelen plastik mermilerin izleri kendine insanım diyen hiç kimselerin belleğinden çıkamaz. Acun Karadağ ise kalp ameliyatı olmuş, kalp piliyle yaşamam tutunan bir kamu emekçisidir. Atılan gazlardan fenalaşıp birkaç kez hastaneye kaldırılmış, ertesi gün yine Yüksel’e çıkmıştır.”

“Onların taleplerine sahip çıkıyor, onlarla birlikte olduğumuzu ifade ediyoruz”

Mehmet Acettin konuşmasında son olarak şu ifadelere yer verdi: “Sonuç olarak Nuriye ve Semih’inWernicke Korsakoff olmalarına izin vermemeliyiz derken şunu belirtmek istiyoruz: bu insanların çalışma hakları gasp edildi ve şimdi de yaşama hakları gasp ediliyor. Buna izin vermemeliyiz. Onların çalışma ve yaşama haklarına sahip çıkmak kendi çalışma ve yaşamına sahip çıkmaktır. Onların taleplerine sahip çıkıyor, onlarla birlikte olduğumuzu ifade ediyoruz.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü