Anasayfa Manşet Cumartesi Anneleri: “Hukuksuzluğu hatırlamaya ve hatırlatmaya devam edeceğiz”

Cumartesi Anneleri: “Hukuksuzluğu hatırlamaya ve hatırlatmaya devam edeceğiz”

Cumartesi, 17 Haziran 2017 12:45
Yazdır PDF

IMG 9376İstanbul: 638’inci kez Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen Cumartesi Anneleri, kayıpların akıbetini sordu, “Adalet yoksa hukuk yoktur” dedi.

Cumartesi Anneleri 638’inci buluşmalarında Emin Kaya için adalet istedi.

 

“Ülkede adalet yok”

Eylemde konuşan Emin Kaya’nın yeğeni Emine Kaya,  Konuşmasında “Ülkede adalet yok. Türkiye’de adalet hiçbir zaman olmadı” dedi. Korucular ve jandarmanın o bölgenin yollarını iyi bilmesine rağmen Emin Kaya’yı yol göstermek maksadıyla götürdüklerini söyleyen Emine Kaya, “Çok ağır işkenceler yapmışlar, gözünü oydular, karnını kesmişlerdi, böbreklerini aldılar, alnına haç işareti yapmışlardı. Dünyada böyle bir zulüm var mı? Bize bu zulmü yaptılar. Gençti. 3 çocuk babasıydı, en küçük çocuğu 4 yaşındaydı. Bize bu zulmü yapanlardan davacıyız” dedi.

 

“Bir kere duydu, onda da bizlere yalan söyledi”

Cumartesi Annelerinden Hanife Yıldız da yaptığı konuşmada, 22 yıldır adalet aradıklarını belirterek, “Ama bizi duyan bir hükümet olmadı” dedi.

Yıldız, Cumhurbaşkanı’na işaret ederek, “Yeni başkan bir şeye kızmış diyor ki ‘biz söylüyoruz kulakları var ama duymuyorlar.’ Peki, sen 15 senedir Cumartesi Anneleri’ni duydun mu? Bir kere duydu, onda da bizlere yalan söyledi” dedi. Dün Berkin Elvan’ın vurulmasının yıl dönümü, Nuriye ve Semih’in açlık grevinin de 100. günü olduğunu hatırlatan Yıldız, AKP hükümetinin onları da görüp duymadığını, polislere “onları süpürün” diye emir verdiğini kaydetti. “Ama süpürmeyle sorun çözülmüyor” diyen Yıldız, adalet mücadelesi veren herkesin yanında olduklarını dile getirdi.

 

“Tüm sorumlular adil bir yargı önünde hesap verinceye kadar”

Cumartesi anneleri adına bu haftaki açıklamayı Leyla Kaya okudu. Kaya, Türkiye’de adalete yönelmiş bir hukuk düzeni olmadığını söyledi.

Adalet yoksa hukuk yoktur” diyen Kaya, Emin Kaya’nın katledilmesinden Cemal isimli Yüzbaşı ve 24- 29 Aralık 1993 tarihlerinde Güçlükonak İlçe Jandarma Komutanlığı’nda görev yapmış tüm personel ile başta Başbakan Tansu Çiller ve İçişleri Bakanı Nahit Menteşe olmak üzere 50. DYP-SHP hükümetinin sorumlu olduğunu söyledi. Kaya, “Emin Kaya’nın Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tozlu raflarında bekleyen dosyasında yerelden ulusala tüm sorumlular adil bir yargı önünde hesap verinceye kadar, hakikat ve adalet talebimiz hak ettiği karşılığı buluncaya kadar Emin Kaya’yı ve bu hukuksuzluğu hatırlamaya ve hatırlatmaya devam edeceğiz” dedi.

Cumartesi Anneleri, bu haftaki buluşmalarında, açlık grevlerinin 101. gününde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın serbest bırakılarak işlerine iade edilmesi talebini dile getirirken, bu hafta da eylemlerini yapamayan Cizre ve Yüksekova’daki Cumartesi Anneleri’nin sesi olduklarını dile getirdi. Katledilmesinin üzerinden 81 hafta geçen Tahir Elçi de anıldı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü