Anasayfa Manşet Petkim işçisi iş bıraktı, rafineriye giriş çıkışları kapattı

Petkim işçisi iş bıraktı, rafineriye giriş çıkışları kapattı

Pazartesi, 19 Haziran 2017 09:11
Yazdır PDF

petkim iscisi is birakti rafineriye giris cikislari kapatti 305967 5H. Merkezi: İzmir Petkim'de işçiler iş bırakma eylemi yaparak rafinerinin giriş çıkışlarını kapattı.

İzmir’de Petkim’de çalışan işçiler Petrol İş Sendikası üyesi çalışanlar ile işyeri arasında süren toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanmaması üzerine iş bıraktı.

Petrol İş üyesi işçiler sabah saatlerinde işyerinin önüne gelerek rafinerinin giriş çıkışlarını kapattı.

SOCAR ile 10. TİS görüşmesini sürdüren Petrol-İş yönetimi kısa süre önce anlaşmaya varılamadığını ve yeni bir görüşme tarihi alınmadığını duyurmuştu. 17 Haziran günü vardiyalara açıklamada bulunan Petrol-İş Sendikası işverene daha önce sunduğu 2’li ve 3’lü skalanın kaldırılması, genel ücret zammı gibi taleplerini kabul etmediklerini belirtti. Yapılan açıklamada işverenin hiçbir maddeyi kabul etmeden 3 yıllık sözleşme dayatmasıyla, sözleşmeyi Yüksek Hakem Kuruluna götürmek istediğini ancak tüm işçilerin 19 Haziran Pazartesi günü her türden eyleme hazırlıklı gelmeleri duyurulmuştu. Bundan sonraki süreçte Petrol-İş, PETKİM yönetiminin anlaşmaz tavrını kabul etmeyeceğini duyururken, işçiler de kararlılıklarını ifade ettiler.

Petkim işçisinin tepkisi artıyor

Patronun kendilerini ve sendikayı daha sert eylemler yapmaya zorladığını ifade eden PETKİM işçileri, Star işçilerinin PETKİM’e geçmesi ile ücret dengesizliğinin daha da arttığını, bunun var olan TİS’i delme anlamı taşıdığını söylüyor. İşçiler aradaki farkın kapanması gerektiğini söylüyor.

Kaynak: Birgün 

Petkim işçisi iş bıraktı, rafineriye giriş çıkışları kapattı

Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü