Anasayfa Manşet Ayşe Deniz’in ailesi serbest bırakıldı

Ayşe Deniz’in ailesi serbest bırakıldı

Pazartesi, 19 Haziran 2017 21:33
Yazdır PDF

aileH. Merkezi: Kobanê'de kızları Ayşe Deniz Karacagil'in cenazesine katıldıkları gerekçesiyle döndükleri Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gözaltına alınan Nuray Erçağan ve Ömer Faruk Karacagil çıkartıldıkları mahkemeden sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldılar.

Nuray Erçağan ve Ömer FarukKaracagil, Türkiye’ye döndükleri sabah saatlerinde Sabiha Gökçen Havaalanı'nda gözaltına alınmıştı.

“Kaybettiklerimiz her zaman bizim onurumuz oldu”

Gözaltı sonrası bu gün Kartal Anadolu Adliyesi'ne götürülen Erçağan ve Karacagil, "Örgüt propagandası" iddiası öne sürülerek tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildiler. Sevk edildikleri mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Erçağan ve Karacağil adliye önünde açıklama yaptılar. ETHA’nın haberine göre;  Baba Ömer Faruk Karacagil, "Her yerde özgürlük lazım. Kızımızın cenazesine gittik diye hapsetmeye kalktılar. Yani onur kırıcı bir şey" şeklinde konuştu.

Anne Nuray Erçağan ise "Bizim kaybettiklerimiz her zaman bizim onurumuz oldu, bizi gururlandırdı. Bugün bu karar, onların hak etmediği ölümlerinin bir ilanı, çünkü onlar DAİŞ zihniyetine karşı savaştılar. Asla tutuklanmak değildi onların cezası, biz orada DAİŞ'e karşı savaşmaya giden canlarımızı, kaybettiğimiz canlarımızı anmak için oradaydık” dedi. Kızlarının cenazesine giderken yaşadıkları zorlukları anlatan Erçağan,

“Biz aslında büyük zorluklarla gittik oraya. Bütün Kobanê ve Lübnan halkı bize sahip çıktı. Bizi kızımıza yetiştirmek için kolektif bir çaba sarf ettiler. Yine biz İstanbul'a bir şekilde bilet bulduk daha Qamişlo'dan çıkmadan arkamızda bir bomba patladı. Onun için yarım saat gecikerek geldik buraya" şeklinde konuştu. Ayrıca Erçağan konuşmasında, “Ortadoğu'da kadınlara saldıranlara karşı biz kadınlar kazandık" diyerek kadın mücadelesine ve Suriye’de DAİŞ çetelerine karşı savaşan kadınlara değindi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü