Anasayfa Manşet “Direnmeye devam edeceğiz”

“Direnmeye devam edeceğiz”

Perşembe, 10 Ağustos 2017 11:12
Yazdır PDF

1man osmanH. Merkezi: Wan’ın Musa Anter Parkı’nda HDP’nin başlattığı “Vicdan ve Adalet Nöbeti” ikinci gününde sürüyor.

 Sabah saatlerinden itibaren ziyaretlerin sürdüğü nöbette konuşan HDP Sözcüsü Osman Baydemir, PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecride dikkat çekerek, ne avukatların nede ailelerin görüşmelerine izin verilmediğimi tecridin İmralı’dan bütün Türkiye’ye ve halklara yayıldığını söyledi.

 

“HDP tüm halklar için mücadele veriyor”

“Biz ezilmiş tüm halkların özgürlüğünü savunuyoruz. Bu hükümet 2015 yılında ülkeyi yine kan gölüne çevirdi. Anaların gözyaşlarını dökmeye başladı. Bu savaşta asker, polis, gerilla yaşamını yitirdi. Oysa 2013 yılında bir barış umudu doğmuştu. Sayın Öcalan 2013 yılında bunu deklare etmişti. Gelinen noktada ise tüm Türkiye tecrit ve izolasyon söz konusu. Bunlar AKP ile MHP’nin eseridir. 2002 yılında AKP ‘Biz esaret altındayız’ diyordu. Oysa gelinen noktada AKP tüm ülkeyi esaret altına aldı. HDP’nin eş başkanları başta olmak üzere siyasi temsilcileri cezaevindedir ve Türkiye bir zindana dönüştürülmüştür. Bu da AKP’nin ülkeyi getirdiği noktadır. Bugün dünya üzerinde 50 bin nüfuslu devletler var iken bugün Türkiye’de sadece 50 bin Kürt siyasi tutuklu vardır. Tüm baskı ve şiddete rağmen direnmeye devam edeceğiz. Onlar İsmet’in torunu ise bizler Ehmedî Xanî’nin torunlarıyız” diyen Baydemir HDP’nin tüm halklar için mücadele verdiğine dikkat çekti.

 

İşkence yayılıyor

Son bir haftada Kürdistandanbölgede yaşanan işkence görüntülerine ve Van T Tipi Hapishanesinde değinen Baydemir, Van F Tipi Cezaevi’nde kadın tutsaklara yönelik ahlaksız bir şiddet uygulandığını, avukatların gidip görüşemediğini, ailelerin haber alamadığını söyledi.

"Şemdinli’de Şapatan köyünde yaşanan işkenceler kamuoyuna yansıdı. AKP ile MHP’nin ortaklığı kurdun ve tilkinin ortaklığıdır. 80 yaşındaki kadına işkence yapılıyor. Eğer bu olay Filistin’de olsaydı Erdoğan bütün dünyayı ‘Müslüman kardeşlerimize işkence yapılıyor’ diye ayağa kaldırırdı” diyen Baydemir AKP iktidarının ikiyüzlülüğüne dikkat çekti.

 

“AKP’nin tek derdi Kürt düşmanlığıdır”

 Baydemir, “Bugün devlet siyasetini Kürt düşmanlığı üzerinden yapıyor. Fırat Kalkanı adıyla Kürtlerin kazanımını engellemeye çalışıyor. AKP’nin tek derdi Kürt düşmanlığıdır. Ama tarih boyunca Kürtlere düşmanlık yapanlar sonuç alamadılar, bundan sonra da sonuç alamayacaklar.” Diyen Baydemir AKP’Nin tek derdinin Kürt düşmanılığını olduğunu ifade etti. Baydemir konuşmasına şöyle devam etti: “Erdoğan önceki gün Rize’de Efrîn’e saldırıdan söz ediyordu. Peki, Kürt düşmanlığı yapan Saddam Hüseyin’in akıbeti ortada. Saddam Hüseyin o kadar Halepçe’de katliam yaptı, Hiroşima’ya Atom bombası atıldı ama faşizmin yıktığı tüm bu kentler nasıl yeniden inşa olduysa Erdoğan’ın yıktığı Cizre, Gever, Silopi ve Şırnak yeniden inşa edilecek. Bunu hep birlikte başaracağız.” dedi.

 

Ziyaretler gün boyu sürdü

Nöbet eyleminde günün ilk saatlerinden itibaren halk, demir bariyerler arasında ve yoğun güvenlik önlemleri altında ikili üçlü gruplar halinde Musa Anter Parkı’na girdi. HDP’li vekiller tarafından karşılanan halk burada ağaçların gölgeliklerinde oturarak, sohbetler yaptı. Ağaçlara ise, “İnsan hakları yok sayılamaz”, “Herkes için adalet”, “Kadınların hakları yok sayılamaz” dövizleri asıldı.

Gün boyu süren ziyaretlere ilk olarak HDP ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İpekyolu ilçe örgütleri ile Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan TUHAD-DER, MEYADER, Rojava Derneği, TJA aktivistleri, Barış Anneleri, belediye eşbaşkanları, Özgürlükçü Hukukçular Platformu ile esnaflar geldi.

 

CHP’den nöbete destek

CHP İl Örgütü tarafından gerçekleşen ziyarette konuşan CHP İl Başkanı Mehmet Kurukçu ise, HDP’nin başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbet’inin önemine vurgu yaparak, parti olarak destek sunmaya devam edeceklerini söyledi. HDP Parti Sözcüsü Osman Baydemir de, memnuniyetliklerini dile getirerek, nöbetin bütün toplum için gerekli olduğunu vurguladı. Daha sonra parka gelen sanatçı Pınar Aydınlar’ın bağlama eşliğinde söylediği türkülere milletvekilleri de eşlik etti.

Mini konser sonrası Özgür Hukukçular Platformu (ÖHP) üyesi avukatlar ziyarette bulundu. Avukatlar ile vekillerin sürdürdüğü nöbet eyleminde, bilgi alışverişinin yanı sıra sohbetler edildi.

 

Nöbete kadınlardan yoğun ilgi

Kadınların yoğun olarak katıldığı eyleme ilişkin konuşan HDP İpekyolu İlçe Eşbaşkanı Edibe Babur, nöbetle ilgili heyecanını aktararak, “Dünde buradaydım, bu gün kalkar kalkmaz buraya geldim. OHAL koşullarında böylesi eylem ve etkinliklerin gerçekleşmesi çok önemli bir şeydir” dedi.

Ülkenin tek ihtiyacı olan, barışın ancak adalet ve vicdan ile sağlanabileceğini belirten ziyaretçilerden Behice Abi ise, “Her ne olursa olsun tüm olumsuzluklara rağmen böylesi bir süreçte bu tür etkinliklerin öncülüğünü yapmak çok güzel bir duygu.

 

Her akşam saat 21.00’de ses çıkar

Öte yandan, Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne destek veren kitle parka alınmadıkları için gece geç saatlere kadar park çevresinde nöbete destek verdi. Parka girişi engellenen ziyaretçiler arasında kadınlar ve Barış Anneleri de vardı. Saat 21.00’de de ses çıkarma eylemi yapıldı. Milletvekillerinin zılgıtları ve alkışlarına, çevrede bulunan insanalrda balkonlarına çıkarak destek verdi HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Wan halkını her akşam saat 21.00’de ses çıkarma eylemine çağırdı.

Kaynak: ŞÛJIN-dihaber 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 162 1

Alt Menü