Anasayfa Manşet Avcılar Belediyesi işçileri, ücretlerinin ödenmesi için belediye önüne yürüdü

Avcılar Belediyesi işçileri, ücretlerinin ödenmesi için belediye önüne yürüdü

Cuma, 11 Ağustos 2017 16:18
Yazdır PDF

IMG 9926İstanbul: Avcılar Beledisyesine bağlı Fen İşleri, Temizlik İşleri ile Park ve Bahçeler Müdürlüklerinde çalışan Belediye İş Sendikası üyesi kadrolu ve taşeron işçiler çalışma ücretleri ödenmediği için günlerdir iş bırakmış durumda. Belediye, işçilerin emeklerinin karşılığını üç aydır ödemiyor ve ödemek için herhangi bir girişimde bulunmuyor. 

İstanbul Avcılar Beledisyesine bağlı Fen İşleri, Temizlik İşleri ile Park ve Bahçeler Müdürlüklerinde çalışan Belediye İş Sendikası üyesi kadrolu ve taşeron işçiler emeklerinin karşılığını üç aydır alamadıkları için iş bırakma eylemi başlattı. Günlerdir iş bırakan işçiler belediyenin şiar edindiği “Önce İnsan” sloganının gerçekçi olmadığını söylüyor.

Emeklerinin karşılığını alamayan işçiler bugün(11 Temmuz) bir araya gelerek Avcılar Belediyesi önüne bir yürüyüş düzenledi ve kazanılmış emeklerinin verilmesini talep etti. Düzenlenen yürüyüşe, Tüm Bel-Sen 1 Nolu Şube, Tek Gıda İş Şubesi, DDSB ve Bakırköy ile Sultangazi Belediyelerinden işçiler destek vererek işçilerin emeklerinin karşılığının geciktirilmeden ödenmesi talebinde bulundu. 

 

IMG 9935“Bu bizim cephemizden gerçekçi ve inandırıcı değildir”

Avcılar Belediyesi önüne gelindiğinde Tüm Bel-Sen adına yapılan açıklamada, işçilere ve emekçilere dönük saldırılara değinilerek birlikte mücadele çağrısı yapıldı. 

Ardından söz alan Belediye İş 2 Nolu Şube Başkanı Erol Özdemir, “Kendi önceliklerine geldiğinde kaynak bulmakta zorlayanlar, her türlü savurganlığı gözümüzün önünde yapanlar, sıra biz işçilere-emekçilere gelince kaynak yokluğundan bahsetmektedirler” diyerek, “Bu bizim cephemizden gerçekçi ve inandırıcı değildir” dedi. 

Avcılar Belediyesi’nin kaynak yokluğu bahane edilerek kamu emekçilerinin, kadrolu ve taşeron işçilerin, yasalarla ve toplu sözleşmelerle kazandıkları haklarının ödenmediğini belirten Özdemir, yaşanan sorunun çözümüne dair sendikanın tüm iyi niyetlerine rağmen belediye Başkanı dahil yöneticilerinin duyarsız ve keyfi tutum sergilediklerini vurguladı.

Keyfi ve duyarsız tutumun, hizmetleri planlamak, personel çalıştırmak suretiyle istihdam yaratmak ve yaratılan istihdamda çalıştırılan işçilerin ücretlerini ödeme noktasında kaynak yaratmanın belediye yönetiminin görevi olduğunu söyleyen Özdemir, Belediye’nin 2016 yılında da aynı duyarsızlık halinden ötürü, sendika karşıtlığı ve yasa tanımaz tutumlarının işçilerin verdikleri mücadeleyle kazanımla sonuçlandığını hatırlattı.

 

IMG 9947Sorgusuz sualsiz işçilerin emeklerinin karşılığı verilsin

İşçilerin emeklerinin karşılığının ödenmesi noktasında belediye yönetimi ile yapılan görüşmelerde sıkıntıların devam edeceği yönündeki söylemlerinin sendika ve işçiyi karşı karşıya getirme politikası olarak değerlendirildiğini ifade eden Özdemir son olarak Avcılar Belediyesi Başkanı Handan Toprak Benli’yeseslenerek, şu ifadelerde bulundu:

Üyelerimizin kazanılmış ücret haklarının zamanında ve düzenli ödenmesini, sorgusuz sualsiz işten atılan iki üyemizin işe başlatılmasını, tarafımıza verilen sözlerin yerine getirilmesini, üyelerimizin açlıkla terbiye edilme anlayışından vazgeçilmesini talep ediyoruz. Sorunların çözümüne dair samimi adımların atılmasını beklediğimizi, aksi halde yaşanılacak olumsuzluklardan sorumlu olmayacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 162 1

Alt Menü