Anasayfa Manşet 10 EKİM KATLİAMI | “Ne yaparsanız yapın siz katilsiniz ve yaptıklarınızın cezasını çekeceksiniz!”

10 EKİM KATLİAMI | “Ne yaparsanız yapın siz katilsiniz ve yaptıklarınızın cezasını çekeceksiniz!”

Çarşamba, 11 Ekim 2017 09:06
Yazdır PDF

10 ekim katliami kadikoyİstanbul: İstanbul’da dün akşam saatlerinde gerçekleşen anmaya öfke hakimdi. “Katil devlet” sloganları kolluk güçlerinin tehditlerine neden olsa da “Ne yaparsanız yapın siz katilsiniz ve yaptıklarınızın cezasını çekeceksiniz!” diyen kitle “Katili hala tanıyoruz” mesajı verdi.

10 Ekim Katliamı’nın 2. yılında İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu’nun çağrısıyla Kadıköy Beşiktaş İskele Meydanı’nda bir araya gelen binlerce insan “10 Ekim’in hesabı sorulacak” sloganlarını haykırdı. Katledilen 102 kişi için alanı dolduran kitlede öfke ve hüzün hakimdi. HDP Milletvekili Erdal Ataş, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’nun yanı sıra aralarında Partizan, Yeni Demokrat Gençlik, Yeni Demokrat Kadın’ın da bulunduğu meslek örgütleri, siyasi partiler, devrimci ve demokrat örgütlerin katıldığı anmada “10 Ekim 2015 Ankara unutturmayacağız, affetmeyeceğiz” pankartı açıldı.

10 Ekim’i unutma, unutturma”, “10 Ekim’in hesabı sorulacak”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Katil devlet hesap verecek”, “Katiler halka hesap verecek”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Şehîd namirin” sloganlarının atıldığı anmada polis sık sık kitleyi “Katil devlet” sloganının “suç teşkil ettiğini” söyleyerek saldırmakla tehdit etti. polis anonsları kitlenin yuhalamaları ile karşılandı.

 

“Katilsiniz ve yaptıklarınızın karşılığını çekeceksiniz”

Anma programı ilk olarak saygı duruşuna geçen kitle katledilenlerin isimlerinin okunmasına “Yaşıyor” diye karşılık vermesi ile başladı. Anmada ilk olarak aileler adına Dicle Deli’nin babası Faik Deli konuşma yaptı.

10 Ekim Katliamı’ndan bu yana barış ve demokrasinin yitirdiği ülkede adaletti talep etmenin önemli bir öncelik haline geldiğini hatırlatan baba Deli, “Biz bu katliamı unutmayacağız ve unutturmayacağız. Bütün sorumlular hesap verene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. Ankara Garı önünde ve İstanbul Üniversitesi’nde anmalara yapılan polis saldırısını da lanetleyen Deli, “Bugün Kadıköy ‘de gerçekleştirdiğimiz anmaya da saldırmak için bahane arıyorlar. Ne yaparsanız yapın siz katilsiniz ve yaptıklarınızın cezasını çekeceksiniz” diye konuştu.

Ata Önder Atabey’in ablası Özgür Atabey ise kardeşinin anısına yazdığı şiiri okudu.

 

“Kenan Evren gibi tek başlarına gömülecekler”

Bir konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Ortadoğu ve Türkiye halklarının barış talebini ortaya koymak için Ankara’da bir araya geldiğini belirterek, “İşçiler olmadan barış, demokrasi, özgürlük olmaz. Bunları ifade etmek için Ankara'da bir araya geldik” dedi. Ankara katliamının dönemin Başbakanı’ndan, İşçileri Bakanı’ndan, Adalet Bakanı’na, Ankara Valisi’ne devletin tüm yetkililerinin haberinin olduğuna işaret eden Beko, devlet yetkilileri adalet önünde hesap vereceğini vurguladı.

Katiller ve arkasındaki güçlerin ortaya çıkarılmadan bu ülkede çok kan akacağını defalarca belirttiklerini ifade eden Beko, Türkiye'nin katliamlar ülkesi haline geldiğini kaydetti. 12 Eylül askeri faşist darbesini gerçekleştiren Kenan Evren'in öldüğünde cenazesine kimsenin katılmadığını hatırlatan Beko, “102 arkadaşımız milyonların kalbinde gömülü. 102 canımıza kıyanlar tıpkı Kenan Evren gibi toprağa tek başlarına gömülecektir” diye konuştu.

 

“Katillerin peşini bırakmayacağız”

Konuşmaların ardından ortak basın açıklamasını Ekin Çiftçi okudu. Gezi ve Kobanê direnişlerinin yarattığı umudun işçilerin, emekçilerin, halkların ortak mücadelesinin 7 Haziran seçimlerinde ete kemiğe bürünmesinin iktidarı rahatsız ettiğini söyleyen Çiftçi, 7 Haziran'dan sonra devletin saldırı dalgasının başladığını belirtti. Baskı, şiddet ve hukuksuzluğun arttığını kaydeden Çiftçi, bunun devletin gücü değil, güçsüzlüğünün işareti olduğunu söyledi. Çiftçi, katliamda hayatını kaybedenlere “Hayalini kurduğunuz ülke ve dünya için mücadeleyi devam edeceğiz. Hesap verilene kadar katillerin peşini bırakmayacağız” sözünü verdi. (Fotoğraflar: Özgür Gelecek ve çeşitli haber siteleri)

 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü