Anasayfa Manşet Siyahı, TTE protestosu sanan Kandıra Hapishanesi kadın tutsakların çamaşırlarını vermiyor!

Siyahı, TTE protestosu sanan Kandıra Hapishanesi kadın tutsakların çamaşırlarını vermiyor!

Çarşamba, 11 Ekim 2017 10:56
Yazdır PDF

tte protestosuH. Merkezi: Kandıra 1 No’lu F Tipi Hapishane’den mektup yollayan Tutsak Partizan, hapishane idaresinin siyah renkli iç çamaşırlarını TTE protestosu sandığı için siyah renge paranoyakça yaklaştığını belirterek, hapishanede yaşanan hak ihlallerini anlattı. Bu ihlalleri fax ile göndermek istediği ancak fax cihazının arızalandığı gerekçesiyle sanki 19. yüzyılda yaşanırcasına hala hatların tamir edilmediğini belirten Tutsak Partizan’ın gönderdiği mektup şu şekilde:

 

Sevgili yoldaşlar, merhaba,

Tüm ülke genelindeki hapishanelerde olduğu gibi Kandıra 1 No’lu F Tipi Hapishane’de de saldırılar artıyor.

Geçmiş de olduğu gibi bugün de TTE’yi giymeyeceğimizi bilen Adalet Bakanlığı ve hapishane idaresi karşısında baştan yenildiklerini gösteren davranışlara giriyor.

Bu kez de ailelerin ziyarette getirdiği iç çamaşırları hapishane idaresini alarma geçirdi. İç çamaşırlarının çoğunlukla siyah renkli olması bir protesto gibi algılandı. Bu nedenle çamaşırlar haftalardır tutsaklara verilmedi. Ayrıca üzerinde siyah renk giysiler bulunan bir arkadaşımız TTE’yi siyah giyerek protesto ettiği düşünülerek mahkemeye götürülmedi. Hapishane idaresi siyahsa karşı bu duyarlılığı paranoyakça olduğunu anlamış olmalı ki, tutumunu daha fazla sürdürmedi.

Güvenlik adı altında şimdi de asker araması dayatılmaya başladı. Bu aramalar nedeniyle hastanelere, mahkemelere gidişimiz engelleniyor. Asker aramasını kabul etmiyor, protesto ediyoruz.

Hapishanelerde belli aralıklarla yapılan genel aramalar sıklaştırıldı. Ayrıca bunlara kısmi aramalar da eklenerek devam ediyor. Bazı aramalar akşam saatlerinde baskın şeklinde yapılıyor. Gardiyanlara verilen talimatlarla saldırıya dönüştürülen bu baskın aramaları kabul etmiyoruz.

Artan tüm bu saldırılar ve keyfi uygulamalarla ilgili hapishane idaresiyle yapmak istediğimiz görüşmeler çeşitli bahanelerle geciktiriliyor. Şimdi de hücre “ceza”sının uygulanması sırasındaki müdür görüşü taleplerimiz ret ediliyor. Ayrıca birinci müdür tutsaklarla uzun süredir görüşmüyor.

Hapishane idaresiyle çözemediğimiz sorunları Ceza İnfaz Savcısı ile görüşmek için dilekçeler yazıyoruz. Ceza İnfaz Savcısı da dilekçelerimize bugüne kadar cevap vermedi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü