Anasayfa Manşet Demirtaş mahkemede: Şu kadar yayını ‘Demirtaş uzaylıdır’ diye yapsalardı herkes inanırdı

Demirtaş mahkemede: Şu kadar yayını ‘Demirtaş uzaylıdır’ diye yapsalardı herkes inanırdı

Çarşamba, 14 Şubat 2018 10:20
Yazdır PDF

demirtas 1H. Merkezi: HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın duruşması Ankara 19. Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.

HDP’nin eski genel eş başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu davanın duruşmasında Avrupa’dan gelen uluslararası heyetlerin duruşma salonuna girişine izin verilmiyor. Öte yandan duruşmayı izlemek isteyen yurttaşlar için de 20 kişi sınırlaması getirildi.

 

Sarı basın kartı olmayan gazeteciler duruşmaya alınmıyor

HDP’nin eski genel eş başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu olduğu davanın ikinci duruşması Sincan Hapishane kampüsünde bulunan duruşma salonunda görülüyor. Sabah saatlerinde çok sayıda yurttaş davayı izlemek için hapishane önünde toplandı. HDP’nin neredeyse bütün milletvekilleri de duruşma salonu önüne gelirken, HDP’nin yeni eş başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli de duruşmayı izliyor.

Ankara 19. Ceza Mahkemesi, verdiği ara kararda, Selahattin Demirtaş’ın 14 Şubat 2018’de yapılacak duruşmada bizzat hazır edilmesi kararı vermişti. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın hazır bulunacağı duruşmayı izlemek için gelen Filistin mücadelesinin sembol ismi olan Leyla Halid ile Alman Büyükelçi Martin Erdmann ve diğer ülke diplomatlar duruşmaya alınmadı.

Almanya Büyükelçiliği, resmi twitter hesabından duruşmaya alınmadıklarını duyururken edinilen bilgiye göre davayı izlemeye giden diplomatlar arasında Norveç, Danimarka, Kanada, İsveç, İngiltere, Hollanda, İrlanda büyükelçiliklerinden de diplomatlar yer alıyor. Davada gizlilik kararı bulunmamasına rağmen hâkim takdiri ile diplomatların yanı sıra çok sayıda uluslararası gözlemcinin de duruşma salonuna alınmadığı öğrenildi. Öte yandan sarı basın kartı olmayan gazeteciler duruşma salonuna alınmıyor. Duruşmayı izlemek isteyen yurttaşlar için de 20 kişi sınırlaması getirildiği öğrenildi.

 

Demirtaş duruşmasını izleyemeyen yabancı gözlemciler:

1. Sylvie Jan: Fransa Komünist Partisi Üyesi
2. Michel Laurent: Fransa Komünist Partisi Üyesi
3. Bente Knagenhjelm: Norveç İnsan Hakları Savunucusu
4. Kari Torsteinson: Norveç İnsan Hakları Savunucusu
5. Margaret Owen: Avukat- Londra Barosu
6. Ali Has: Avukat- Londra Barosu
7. Leila Khaled: Filistin Ulusal Yönetim Üyesi
8. Hakan Taş: Almanya Sol Parti Berlin Eyalet Parlamentosu Üyesi
9. Søren Søndergaard: Danimarka Kırmızı-Yeşil Birlik Milletvekili
10. Stephen Knight: Avukat –Londra Barosu
11. Giacomo Gianolla- Avukat, İtalya

 

“Bir siyasi partinin yok sayılması milli iradeye vurulmuş büyük bir darbedir”

Demirtaş iddianamenin kabulüne ilişkin itirazlarını dile getiriyor. İddianamenin kabulüne ilişkin itirazlarını sıralayan Demirtaş, dokunulmazlıklar kaldırılmadan hemen önce gazete manşetlerini tek tek mahkeme heyetine gösterdi. Demirtaş, “Şu kadar yayını Demirtaş uzaylıdır diye yazsalardı herkes benim uzaylı olduğuma inanırdı. Dokunulmazlıkların kaldırılmasından önce medyaya taşınan manşetlerle bir algı operasyonu oluşturulmuştur” dedi. Demirtaş: “Parlamentoda olsun olmasın, herhangi bir siyasi partinin yok sayılması milli iradeye vurulmuş büyük bir darbedir.

 

“Parlamento korkuyor, yargının cesur olması lazım”

Anayasa 83/2. maddesine atıfta bulunan Demirtaş, “Meclis kararı olmadıkça tutuklanamayacağını ancak buna rağmen 15 aydır tutuklu olduğunu belirtiyor. Mahkeme bu denetimi de 15 ay boyunca yapmadı. Milletin iradesini korumanız lazım Selahattin Demirtaş’ın değil! Parlamento korkuyor, yargının cesur olması lazım. Denetim ancak böyle sağlanır. Her gün kanunlar çıkarılıyor, Anayasa değişikliği yapılmaya çalışılıyor, milletin iradesi olan bizler de bu olanları bir hücrede izlemek durumunda bırakılıyoruz. Bizde izliyoruz, yargı da izliyor....”

 

“HDP bir anda suç işleme kararı mı aldı?”

Demirtaş: “1,5 yıl içerisinde 3000 HDP’li tutuklandı. HDP bir anda suç işleme kararı mı aldı? Yargı bir anda HDP hakkında karar mı aldı? Anayasa değişikliğini yapmak için HDP’yi kriminalize etmeleri gerekiyordu o nedenle usule uygun olmayan şekilde bizleri tutukladılar AKP Parti Sözcüsü; ‘Meclis’te tutuklamadık, uzun süre tutuklamadık’ diyerek yargı yerine karar verdiklerini göstermiştir. Tarihin tekerrürden ibaret olduğu düşünülebilir ama öyle değildir. Demokrasi güçleri bugüne dek büyüyerek geldi.”

31 fezlekeden 1 fezleke tarafına tebliğ edildiğini söyleyen Demirtaş, savunmasına şöyle devam etti: “Geri kalan 30 fezlekeden gizlilik kararı sebebiyle haberdar olamadık ama 31 fezlekeden savunmam isteniyor. Soruşturmadan bu yana dosya önünüze siyasi saiklerle geldi. Ancak siz usule aykırılıkları gidermek yerine, heyet olarak emniyet müdürlüklerine yazı yazarak başka deliller elde etmeye çalıştınız. İçeride de olsak dışarıda da olsak bu ülkenin demokratikleşmesi için çalışmaya devam edeceğiz.”

 

Erdoğan’ın sözleri hatırlattı mahkeme müdahale etti

Demirtaş savunmasında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dokunulmazlıklarla ilgili sözlerini hatırlattı. Bu sırada Mahkeme başkanı “Usule ilişkin itirazlarınızı açıklayın, başka konulara giriyorsunuz” diye müdahale etti. Demirtaş ise, “Dokunulmazlık bu kadar önemli, böyle olacaksa savunma yapmam o zaman. Dokunulmazlığı kaldıran Erdoğan’sa buna dair söz söylemem gerek” karşılık verdi.

 

“İçtüzük kanarya sevenler derneği tüzüğü değil”

Dokunulmazlığın kaldırılmasında siyasi saiklerle hareket edildiğini, amacın HDP’yi siyasetten tasfiye olduğunu söyleyen Demirtaş, bu kaldırma sürecinin ayrıca İçtüzük hükümlerine aykırı olduğunu kaydetti. Demirtaş, “İçtüzük Kanarya Sevenler Derneği tüzüğü değildir, İçtüzük Anayasanın önemli bir parçasıdır” dedi. 

 

“Anayasa değişikliği kişiye özel yapılamaz”

Usule uygun Meclis kararı bulunmadığını, Anayasa değişikliği ile geçici madde koymanın Meclis kararı olmadığını söyleyen Demirtaş, bu süreçte CHP’nin tavrına da dikkat çekti ve ekledi: “Anayasaya aykırı bir düzenlemeye evet derken ne oldu işte CHP milletvekili de içeride.”

CHP, Anayasa Mahkemesine götürmediği için yapılan değişikliğin Anayasa Mahkemesi denetiminden geçemediğine dikkat çeken Demirtaş, “Anayasa değişikliği kişiye özel yapılamaz. 132 milletvekilinin milletvekilliğini kaldırmak kişiye özgü düzenlemedir” dedi.

 

“Bu vatanın evlatlarıyız. Biz bu ülkenin paryaları değiliz”

Tutuklu yargılandığı dosyayla ilgili eleştirilerde bulunan Demirtaş, “Benim itirazlarımı dinlemeniz lazımdı. Biz bu ülkenin yurttaşlarıyız. Bu vatanın evlatlarıyız. Biz bu ülkenin paryaları değiliz. Adalet mülkün temelidir. Sarsılırsa mülk sarsılır. Yargıçların hukukun egemenliği ilkesini sonuna kadar savunması gerekir. Yapmazsanız sıkıntı olur. Yaparsanız ne olur yurttaş sıkıntı yaşar. Türkiye batmaz. Demokratik bir ülke olacak. Bunun için var gücümüzle çalışacağız. Bu suçu işleyenler yargı önünde hesap verecekler” dedi.

Demirtaş konuşmasının sonunda itirazları doğrultusunda yargılamanın durdurulması, düşürülmesi gerektiğini söyledi. Mahkeme talepleri değerlendirmek için öğlen arası verdi.

 

“Çin Seddi mi kuruldu? Halay mı çekiliyor?”

Mahkeme başkanı ara verdikten sonra Demirtaş’ın çevresindeki jandarmalar ayağa kalktı, Demirtaş’ın çevresinde ellerini birbirinin omzuna atarak bir çember oluşturdu. Bu manzara avukatlar ve siyasetçilerin “Bu nedir? Çin Seddi mi kuruldu? Halay mı çekiliyor” itirazlarına yol açtı. Mahkeme başkanı güvenlik için olduğunu söylerken, bazı milletvekillerinin Demirtaş’ın elini sıkmasına izin verildi.

Demirtaş, askerler eşliğinden çıkartılırken, izleyiciler “Seni seviyoruz başkanım” dedi.

Ara sonrası saat 13.45’de duruşmaya devam edilecek.

 

Hangi suçlamalar yöneltiliyor?

Demirtaş’ın tutuklu olduğu dava Diyarbakır’da açılmış ardından güvenlik gerekçesiyle Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi‘ne gönderilmişti. Demirtaş hakkında “terör örgütü kurma, yönetme, örgüt propagandası, suç ve suçluyu övme” suçlamalarıyla 142 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Demirtaş hakkında son 1 yılda 33 dava açıldı. Demirtaş’ın bugün Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davası, daha önce kendisi hakkında hazırlanan ve dokunulmazlığının kaldırılması için TBMM’ye gönderilen 31 fezlekenin toplamından oluşuyor.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 162 1

Alt Menü