Anasayfa Özgür Gelecek'ten YAŞASIN ULUSLARIN KENDİ KADERİNİ TAYİN HAKKI!

YAŞASIN ULUSLARIN KENDİ KADERİNİ TAYİN HAKKI!

Cuma, 06 Ekim 2017 11:37
Yazdır PDF

Emperyalistlerin çizdikleri sınırlar ezilen ulusların öfkesi ile parçalanıyor.

IKBY’nin bağımsızlık referandumuna TC, İran, Suriye ve Irak; saldırganlıkla yanıt verirken ambargo uygulayıp bölgesel yönetimin sınırlarına askeri birlikler yerleştirerek operasyonlar gerçekleştirmişlerdir.

Katalonya’da ise İspanya hükümetinin inkarına rağmen sandık başına giden Katalanların iradesine ket vurulmak istenmiş; seçimler başlar başlamaz baskınlar düzenlenerek sandıklara el konulmaya ve sokaklarda sandık başına gitmeye çalışan Katalanlar kolluk güçlerinin faşist saldırılarıyla engellenmeye çalışılmıştır.

Buna karşın Katalanların öfkesi sokakları sarmış ve Katalanlar % 90 şeklindeki bir oranla bağımsızlık taleplerini oraya koymuşlardır!

Aynı günlerde Kamerun devletinin baskı altına almaya çalıştığı Anglofonlar da devletleri Ambazonya’nın simgesel bağımsızlığı için eylem gerçekleştirdi, bu eyleme silahlı saldırı düzenleyen Kamerun devletien az 8 kişiyi katletti.

Yine bu hafta içerisinde Macaristan’da Romanların ağırlıklı olarak yaşadığı 4 ilde özerklik ilan edilmesi için referandum başvurusu yapıldı.

Ezilen ulus ve azınlıkların bağımsızlık ve özerklik talepleri demokratik devrimin parçası iken bu taleplere dönük hakim sınıfların saldırısı ise ezilenlerin dipten gelen dalgasından duyulan korkunun ürünüdür!


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Bu Bölümdeki Diğer Yazılar

Alt Menü