EkolojiGüncel

2020’de 36 hayvan ve bitki türü yok oldu

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) tuttuğu kırmızı listede 128 bin 918 nesli tükenen ve tükenme tehdidi altında olan canlı bulunuyor.

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (International Union for Conservation of Nature – IUCN) geçen yıl uzun süredir doğada görülmeyen 36 hayvan ve bitki türünün “nesli tehdit altında olanlar” kategorisinden “nesli tükenenler” kategorisine alındığını duyurdu.

IUCN’ın tuttuğu kırmızı listede 128 bin 918 nesli tükenen ve tükenme tehdidi altında olan canlı bulunuyor. Listede bulunan 36 hayvan ve bitki türünün nesli 2020 yılında yok oldu.

100 yıldır görülmeyen türler

Ekoloji Birliğini’nin haberine göre, nesli tükenen hayvanlar kategorisine sokulan Barbodes cinsi balıklardan en son Barbodes baoulan 1991’de Filipinler’de Lanao gölünde görüldü. Endonezya’nın Java Adası’na has Chitala lopis cinsi balık en son 1853’ten, Kazakistan nehirlerinde yaşayan Schizothoraz saltans ise 1953’ten bu yana görülmüyor.

Memeli hayvanlardan Japonya’ya has bir yarasa türü olan Pipistrellus sturdeeinin en son 1889’da Nyctophilus howensisin ise 1972’de Avustralya’da görüldüğü açıklandı.

Orta Amerika’da yaşayan 5 kurbağa ve kertenkele türünün de 25 yıldan uzun bir süredir görülmediği tespit edildi. Bunların yanı sıra yaklaşık 100 yıldır görülmeyen 1 çekirge, 6 ağaç ve 5 bitki türü de nesli tükenenler kategorisine alındı.

Tatlı su yunusları tehlike altında

Dünya’daki tüm tatlı su yunusları da “haklarında veri olmayanlar” kategorisinden, “türü tehdit altında” olanlar kategorisine alındı. Amazon nehir sisteminde yaşayan bu küçük gri yunus cinslerinin suların kirlenmesi, barajlar ve balık ağlarına takılmalar sonucunda nesillerinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu vurgulandı.

IUCN, ayrıca dünyadaki tüm meşe ağacı türlerinin yaklaşık üçte birinin de yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu duyurdu. Öte yandan IUCN’nin Aralık ayı başında yaptığı duyuruda da koruma çalışmaları sonucu Avrupa bizonu ve 25 diğer türün neslinin devamında gelişme kaydedildiği açıklandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı